Vir: STAznanost

petek, 28. februar

Danski arheologi so odkrili 4000 let star krog lesenih kolov, za katerega menijo, da bi ga lahko povezali s svetovno znano angleško megalitsko strukturo Stonehenge. 45 lesenih neolitskih kolov je postavljenih v krogu s premerom 30 metrov in stojijo v medsebojni razdalji dveh metrov. Našli so jih med gradbenimi deli v mestu Aars na severu Danske.

četrtek, 27. februar

Podnebne spremembe vse bolj ogrožajo zimski turizem. Nadpovprečno topla zima je letos zopet povzročila pomanjkanje naravnega snega na slovenskih smučiščih. Umetno zasneževanje pri mnogih postaja nujno. Zaradi slabih zimskih sezon se zato usmerjajo v razvoj celoletne turistične ponudbe, kar zlasti poleti povečuje pritisk na že obremenjena območja.
Izkopavanja v arheološkem parku Pompeji so razkrila novo Vilo misterijev, v kateri so arheologi odkrili veliko banketno dvorano z dobro ohranjenimi freskami. Na treh stenah je upodobljen sprevod figur v skoraj naravni velikosti v čast grškemu bogu vina Dionizu. Četrta stena dvorane se je odpirala na vrt.

ponedeljek, 24. februar

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so uspešno zaključili prvo fazo kliničnega preskušanja genske imunoterapije za zdravljenje bazalnoceličnega karcinoma glave in vratu, najpogostejšega kožnega raka. Prva faza, ki je bila izvedena med leti 2021 in 2023, je potrdila, da je terapija varna, izvedljiva ter da jo bolniki dobro prenašajo.

nedelja, 23. februar

Ob začetku prenove komunalne infrastrukture v centru Ajdovščine so gradbišče najprej raziskali arheologi. Pričakovali so veliko arheoloških ostankov, saj je nekdaj na tem mestu stala rimska naselbina. Izkopavanja so prinesla več presenečenj, med najbolj zanimivimi najdbami so številni kosi steklovine.
Arnes je izbral ponudnika, ki bo v Mariboru vzpostavil podatkovni center, v katerem se bo med drugim nahajal novi superračunalnik. To je konzorcij družb NTR Inženiring, Advant in Energovat. Vrednost ponudbe brez davka je 14,8 milijona evrov, izhaja iz objave na portalu javnih naročil. Podatkovni center bi lahko testno začel delovati junija 2026.

petek, 21. februar

Volilna komisija Univerze v Ljubljani je prejela tri pravočasne kandidature za aprilske rektorske volitve za mandatno obdobje 2025-2029. Prijavili so se trenutni rektor ljubljanske univerze Gregor Majdič, Irena Mlinarič-Raščan s fakultete za farmacijo in Metka Tekavčič z ekonomske fakultete, so sporočili z Univerze v Ljubljani.

četrtek, 20. februar

Vlada je na današnji seji sklenila, da se v upravnem odboru Instituta Jožef Stefan kot predstavnik ustanovitelja, imenovan na predlog ministrstva, pristojnega za gospodarstvo, razreši član Jernej Štromajer. Za preostanek mandata ga bo nasledila Katarina Goli, so zapisali na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
V tokamaku West v Franciji so postavili nov rekord v vzdrževanju vodikove plazme. Vzdrževali so jo približno 22 minut, s čimer so presegli nedavno postavljen rekord kitajskega tokamaka East. Gre za pomemben korak k razvoju prihodnjih fuzijskih reaktorjev, kot je Iter, ki bodo morale vzdrževati fuzijsko plazmo več minut.

sreda, 19. februar

Delegacija slovenskih podjetij s področja vesoljskih tehnologijje od 11. do 14. februarja v Alžiriji spoznavala tamkajšnji vesoljski sektor. Ugotovili so, da je med državama na področju vesoljskih tehnologij veliko priložnosti za sodelovanje. Memorandum o tem naj bi podpisali ob obisku alžirskega predsednika v Sloveniji.

ponedeljek, 17. februar

Pri Celjski Mohorjevi družbi so izdali četrti del enciklopedije Zgodovina zdravstva in medicine na Slovenskem raziskovalke zgodovine medicine Zvonke Zupanič Slavec. Na današnji predstavitvi knjige o razvoju interne medicine, urgentne medicine in paliativne oskrbe je avtorica opozorila na izzive slovenskega zdravstvenega sistema in nujnost empatije.
Mednarodna ekipa raziskovalcev pod vodstvom ljubljanske biotehniške fakultete je v mongolskem Altaju raziskala, kako se snežni leopardi medsebojno sporazumevajo s pomočjo vonja. Nova spoznanja prve poglobljene tovrstne raziskave bodo med drugim izboljšala učinkovitost monitoringa te redke in najbolj ogrožene velike mačke, so sporočili s fakultete.
Institut Jožef Stefan v okviru drugega dela raziskave o učinku vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo znova išče prostovoljce za dolgotrajno ležanje v postelji. Prvi rezultati kažejo, da lahko vibracijska vadba pod umetno težnostjo bistveno pripomore k preprečevanju negativnih učinkov, s katerimi se srečujejo astronavti in neaktivni ljudje.

sobota, 15. februar

Pri Založbi Krtina je tokrat izšel prevod dela švedskega profesorja Pea Hansna z naslovom Moderna teorija migracij, Založba Univerze na Primorskem je izdala monografijo z naslovom Samomorilno vedenje mladostnikov, pri Založbi UMco je med novostmi prevod dela Vaclava Smila z naslovom Velikost, Znanstvena založba Ekonomske fakultete je izdala znanstveno monografijo Vloga študentskega dela na trgu dela v Sloveniji: pravna, ekonomska in kadrovska analiza pri Založbi FDV pa je med novostmi znanstvena monografija Mediji in mladi.
Na Fakulteti za naravoslovje Univerze v Novi Gorici (UNG) so minuli teden odprli razstavo projekta Astrotop_X. Projekt predstavlja kapsulo s kraškim rastlinjem, ki avtonomno išče drugi dom med zvezdami, so sporočili s fakultete. Razstava projekta, ki so ga zasnovali raziskovalci UNG, bo na ogled do konca februarja.

petek, 14. februar

Staroegipčanska mumificirana telesa imajo vonj po lesu, sladkem in začimbah ugotavlja študija, ki so jo vodili raziskovalci z ljubljanske Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo in univerzitetnega kolidža v Londonu. Gre za prvo sistematično raziskavo vonjav mumificiranih teles, kjer so uporabili elektronski nos in izurjene človeške vohalce.
Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani je uspešno podaljšala prestižno mednarodno akreditacijo Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB). Tako ostaja del skupine enega odstotka poslovnih šol, ki izpolnjujejo najvišje standarde kakovosti izobraževanja, raziskovanja in povezovanja z gospodarstvom, so sporočili s fakultete.
Črički niso zgolj glasbeniki, temveč pravi mojstri osupljivih ljubezenskih predstav, razkriva študija, ki sta jo v priznani reviji za vedenjsko ekologijo in sociobiologijo objavili raziskovalki Nacionalnega inštituta za biologijo. Samci se samicam pred parjenjem postavljajo z zapleteno vibroakustično uprizoritvijo, sestavljeno iz petja in plesa.

sreda, 12. februar

Na Nacionalnem inštitutu za biologijo (NIB) so danes podelili nagrade Miroslava Zeia, poimenovane po enem od ustanoviteljev inštituta. Veliko nagrado za življenjsko delo je prejel Robert Zorec, nagrado za izjemne dosežke sta prejela Martina Orlando Bonaca in Matej Butala, nagrado za izjemni prispevek pa Marjana Camloh.
Biotehnologija je ključna za trajnostno prihodnost družbe, Slovenija pa s tesnim sodelovanjem med industrijo, akademskim svetom in raziskovalci ponuja obetavne priložnosti na tem področju. Za njen napredek so ključni ustrezni zakonski okviri, vlaganja v inovacije in odprtost družbe do novih tehnologij, so poudarili na okrogli mizi BFestivala.