Vir: STAznanost

ponedeljek, 24. marec

Na Institutu Jožefa Stefana (IJS) se danes začenjajo 33. Dnevi Jožefa Stefana, katerih namen je znanost približati širši javnosti. Skozi teden se bodo zvrstila predavanja vrhunskih znanstvenikov, podelili bodo tudi priznanja zlati znak Jožefa Stefana, v soboto pa bodo za javnost odprli vrata laboratorijev.

petek, 21. marec

Točna lokacija znamenite bitke pri Mrzli reki, ki se je najverjetneje na območju Vipave zgodila leta 394, je bila več kot poldrugo tisočletje neznana. Kot so za STA povedali v Narodnem muzeju Slovenije, pa nas od tega odkritja morda loči le kratek čas. Na arheološkem najdišču v Budanjah so namreč našli več predmetov, ki bi lahko razkrili lokacijo.
Slovenski znanstveniki so odkrili geološko skrivnost ob slikovitih klifih Apulije v Italiji. Pod površjem se skrivajo korozijske cevi, ki so nekoč služile kot naravni odtoki za pronicajočo deževnico. Njihovo preučevanje pomaga razumeti vpliv podnebnih sprememb na vodne vire, kar je ključno za trajnostno upravljanje pitne vode v prihodnosti.
Pretekli teden je v Ljubljani potekal prvi krog Arnesovega superračunalniškega HackathONa, na katerega se je prijavilo več kot 100 tekmovalcev. Na dogodku so med drugim oblikovali ideje za izziv, ki letos poteka v okviru tematike digitalni dvojniki. Med posebnimi izzivi za inovacije pa je tudi vesoljski, saj je Slovenija letos postala polnopravna članica Evropske vesoljske agencije. Osem ekip se bo 15. aprila pomerilo na drugem krogu tekmovanja, ki bo potekal v Portorožu. Najboljše rešitve bodo prejele nagrado iz denarnega sklada 10.000 evrov.
Masa ledu je lani tretje leto zapored nazadovala v vseh ledeniških regijah po svetu, je ob svetovnem dnevu ledenikov objavila Svetovna meteorološka organizacija (WMO). Leto 2024 je bilo tako po nazadovanju ledenikov četrto najslabše, odkar se zbirajo podatki. V WMO so ob tem opozorili na posledice nazadovanja ledenikov za življenje na Zemlji.

četrtek, 20. marec

Na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani (UL) so danes predstavili dejavnosti Centra za jezikovne vire in tehnologije (CJVT UL). Med drugim gradijo veliki jezikovni model za slovenščino GaMS, s katerim želijo omogočiti razvoj varne, kakovostne in odprto dostopne umetne inteligence v slovenščini.
Vlada je danes določila besedilo predloga zakona o ratifikaciji konvencije o ustanovitvi Evropske organizacije za jedrske raziskave (Cern), ki je predpogoj za polnopravno članstvo Slovenije v njej. Polnopravna članica bo postala 30. dan po deponiranju listine o pristopu h konvenciji pri Unescu.

sreda, 19. marec

Časnik Delo je objavil razpis za direktorja Kemijskega inštituta. Kandidati morajo imeti zaključen študij tretje stopnje, izkušnje pri zahtevnejših vodstvenih nalogah in sposobnost organiziranja in vodenja znanstvenoraziskovalnega dela. Prijavi morajo predložiti program dela in razvoja inštituta v petletnem mandatu. Rok za prijavo je 31. marec.

torek, 18. marec

Astronavtka slovenskega rodu Sunita Williams in njen kolega Barry Wilmore, ki sta junija lani obtičala na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), sta se nocoj uspešno vrnila na Zemljo. S kapsulo podjetja SpaceX sta pristala v morju ob obali Floride, poročajo tuje tiskovne agencije.
Spol pomembno vpliva na medicinsko obravnavo, so se danes v pogovoru projekta STAznanost strinjale sogovornice. Opozorile so, da so bile iz kliničnih raziskav skozi zgodovino pogosto izključene, prav tako pa družba in zdravniki enake simptome obeh spolov večkrat interpretirajo drugače.
Evro-sredozemska univerza (Emuni) je v tem študijskem letu na magistrski študij sprejela dva sirska begunca. Gre za pilotno pobudo za dokončanje magistrskega študija beguncev in migrantov, ki jo bodo v prihodnjem študijskem letu po načrtih odprli tudi za študente iz severne Afrike in Bližnjega vzhoda, napovedujejo na Emuniju.

ponedeljek, 17. marec

Astronavtka slovenskega rodu Sunita Williams in njen kolega Barry Wilmore se bosta po več kot devetih mesecih bivanja na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) v torek zvečer vrnila na Zemljo, je v nedeljo sporočila ameriška vesoljska agencije Nasa. Astronavta bi morala na ISS preživeti le nekaj dni, a se zaradi težav s plovilom še nista uspela vrniti.
Ob predlogu novele zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki je v parlamentarnem postopku, del raziskovalne skupnosti izraža bojazen, da bo na račun večjega vlaganja v inovacije manj denarja za temeljne raziskave. To ne drži, saj zakon ureja financiranje tako temeljnih kot aplikativnih raziskav in inovacij, zatrjujejo pristojni.

sobota, 15. marec

V vesolje je bila danes zjutraj po srednjeevropskem času izstreljena Konstelacija minisatelitov Hermes Pathfinder, pri razvoju katere so sodelovali Univerza v Novi Gorici in slovenski podjetji SkyLabs in Aalta lab. Sateliti bodo spremljali nebo in zaznavali dogodke, kot so izbruhi sevanja gama, ter sporočila o njih pošiljali na Zemljo.

petek, 14. marec

Na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani so s tekmovanjem v recitiranju decimalk števila pi obeležili svetovni dan matematike in dan števila pi. Na zmagovalni oder je stopil 17-letni Vid Goršek, ki je zrecitiral 5111 decimalk. V sklopu programa je potekalo tudi tekmovanje v peki pit.
Gladina morja se je lani dvignila za 0,59 centimetra, kar je precej nad pričakovanim dvigom 0,43 centimetra, je v četrtek opozorila ameriška vesoljska agencija Nasa. Višji dvig gladine morja je po oceni Nase posledica nenadnega povečanja segrevanja oceanov v kombinaciji s taljenjem ledu na kopnem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Na Ljubljanskem gradu so v četrtek zvečer razglasili devet dobitnikov mednarodne nagrade Medis, ki jo že 11 let podeljujejo za raziskave na področju medicine in farmacije. Med njimi je slovenska predstavnica z Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Alja Kavčič. Njen prispevek je bil najboljši na področju pediatrije.
Obeležujemo mednarodni dan matematike in dan števila pi, ki je posvečen matematični konstanti pi. Na Fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani bo zato danes potekalo državno tekmovanje v recitiranju decimalk števila pi, na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije v Kopru pa mednarodno tekmovanje v matematiki.

četrtek, 13. marec

Ekipa Edvard Rusjan, ki jo sestavljajo študentje Univerze v Ljubljani, je danes na fakulteti za strojništvo predstavila tekmovalno letalo, s katerim bo aprila v ZDA zastopala Slovenijo na mednarodnem tekmovanju Design/Build/Fly. Slovenski študentje se bodo tam pomerili z več kot 100 ekipami, ki prihajajo tudi z najboljših univerz na svetu.
Na nebu bo od četrtka zvečer oziroma v petek viden prav poseben pojav, saj bo takrat nastopila polna luna, ki bo sovpadala z luninim mrkom. Ker se bo Luna takrat obarvala v prav posebno rdečkasto barvo, se je uveljavil izraz krvava luna. Popoln lunin mrk bo še posebej dobro viden v Severni in Južni Ameriki, delno pa tudi v zahodni Evropi.