Vir: STAznanost

sreda, 12. februar

Na sedežu ZN so v torek z več dogodki obeležili 10. mednarodni dan žensk in deklet v znanosti. Slovenija je skupaj s Sierro Leone pripravila razpravo o zdravju žensk s poudarkom na odpravi sistemskih razlik med spoloma v zdravstvu po svetu. V njej so ugotovili, da je treba ženske bolj vključiti v zdravstvene raziskave.

torek, 11. februar

Ženske in dekleta imajo ključno vlogo v znanstvenih in tehnoloških skupnostih, kjer pa se še vedno pogosto soočajo z ovirami, so na okrogli mizi STAkluba ob mednarodnem dnevu žensk in deklet v znanosti poudarili sogovorniki. Prepričani so, da je za odpravo neenakosti ključna promocija znanosti in spodbujanje žensk, da se za to kariero odločijo.
Obeležujemo dan varne rabe interneta, ki je letos namenjen opozarjanju na tveganja, ki jih zlasti za mladostnike in starejše prinaša umetna inteligenca. Da bi javnost opozorili na perečo problematiko, potekajo številne ozaveščevalne aktivnosti.
Danes obeležujemo mednarodni dan žensk in deklet v znanosti, katerega namen je dekleta spodbuditi za kariero raziskovalk in opozoriti na enakopravne možnosti v znanosti. Eden ključnih ciljev Slovenije je po navedbah visokošolskega ministrstva nasloviti izziv nizke zastopanosti žensk na vodilnih položajih v raziskavah in pri odločanju v znanosti.

ponedeljek, 10. februar

Več kot 60 znanih evropskih podjetij je združilo moči v pobudi za pospeševanje razvoja in uporabe umetne inteligence. Namen partnerstva, ki so ga predstavili danes na akcijskem vrhu o umetni inteligenci v Parizu, je okrepiti položaj Evrope na tem področju. V naslednjih petih letih bo na voljo 150 milijard evrov.
Ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer se je na akcijskem vrhu o umetni inteligenci v Parizu udeležila več srečanj, namenjenih globalnim izzivom in priložnostim na področju umetne inteligence, digitalne infrastrukture ter mednarodnega sodelovanja. Ministrica poudarja, da mora razvoj umetne inteligence služiti ljudem.
Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE je uradno začel s projektom Remedy v okviru razpisa Evropskega sveta za inovacije (EIC) Iskalec. V projektu bo namestnica direktorice v raziskovalnem inštitutu in profesorica na primorski univerzi Anna Sandak še naprej raziskovala probiotično arhitekturo in uvajala novo razmišljanje v krožno gradbeništvo.

nedelja, 9. februar

V Parizu se bo v ponedeljek začel dvodnevni akcijski vrh o umetni inteligenci, na katerem bodo voditelji držav ter predstavniki različnih organizacij, podjetij in raziskovalnih sfer med drugim spregovorili o oblikovanju smernic za prihodnji razvoj te tehnologije. Vrha se bosta udeležila tudi premier Robert Golob in ministrica Ksenija Klampfer.

petek, 7. februar

Ozračje se segreva in gladina morja se dviga precej hitreje, kot ukrepajo pristojni, kaže zadnja raziskava projekta Climate Action Tracker (CAT). Svoje podnebne cilje za leto 2035 je do roka predložilo le šest od okoli 40 držav, ki jih analizira CAT, med njimi pa le ena predlaga ukrepe, ki bi omejili globalno segrevanje na 1,5 stopinje Celzija.
Ameriška akademija filmskih umetnosti in znanosti v Los Angelesu je prejšnji teden objavila prejemnike letošnjih tehničnih oskarjev. Med nagrajenci je tudi Slovenec Jernej Barbič, ki je z ekipo razvil programsko opremo za realistično animacijo digitalnih likov v hollywoodskih filmih. Od leta 2016 so jo uporabili v več kot 60 filmih.

sreda, 5. februar

Novartis v Sloveniji je danes v Mengšu uradno odprl nov obrat za proizvodnjo virusnih vektorjev, imenovan VIFA One. Gre za prvi tak njihov obrat v Evropi. S tem Novartis zaključuje naložbo v višini 40 milijonov evrov, ki v Slovenijo prinaša novo tehnologijo za podporo proizvodnji prebojnih celičnih in genskih terapij.
Dan varne rabe interneta, 11. februar, bo namenjen osveščanju o izzivih umetne inteligence. V Sloveniji je za tehnologije umetne inteligence slišala več kot polovica oseb, starih od 16 do 74 let, v prvem četrtletju 2024 pa je orodja generativne umetne inteligence uporabljalo več kot dve tretjini dijakov in študentov, kažejo podatki Sursa.
Slovenija ima močne temelje za razvoj umetne inteligence, a jo moramo razvijati v korist družbe, je na dogodku na Institutu Jožef Stefan dejala ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer. Dogodek je potekal pred vrhom o umetni inteligenci, ki bo prihodnji teden v Parizu, namenjen pa je bil prikazu dosežkov Slovenije na tem področju.

torek, 4. februar

V človeških tkivih, še posebej v možganih in jetrih, se je v zadnjih osmih letih bistveno povečala koncentracija mikro- in nanoplastike, kažejo izsledki študije, objavljene v reviji Nature Medicine. S pomočjo napredne infrardeče in elektronske mikroskopije so odkrili zaskrbljujoče ravni mikroplastike v možganih ljudi z demenco.

ponedeljek, 3. februar

Slovenija je oddala prijavo na razpis skupnega podjetja EuroHPC za pridobitev visoko zmogljivega superračunalnika s tovarno umetne inteligence. Vrednost projekta je 150 milijonov evrov, od tega je po besedah ministrice za digitalno preobrazbo Ksenije Klampfer do 75 milijonov evrov predvidenega sofinanciranja EU.
V nedeljo so začela veljati prva pravila iz akta o umetni inteligenci, in sicer glede definicije sistema umetne inteligence in pismenosti na področju umetne inteligence ter prepovedi določenih načinov uporabe te tehnologije, ki predstavljajo tveganje za EU, je danes objavila Evropska komisija.
Univerza Alma Mater Europaea je na Dunaju odprla Alma Mater Center za umetno inteligenco. Center bo izvajal raziskave, dogodke, izobraževanja in aktivnosti s ciljem zagotoviti odgovoren, pravno skladen, transparenten in etični razvoj in uporabo umetne inteligence, so sporočili z univerze.

sobota, 1. februar

22. januarja je umrl akademik Gabrijel Kernel, doktor fizikalnih znanosti, ki je odločilno prispeval k razvoju področja eksperimentalne fizike delcev v Sloveniji, so sporočili s Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU). Pred skoraj pol stoletja se je vizionarsko odločil, da je mesto slovenskih fizikov visokih energij v Cernu, vstopa v polnopravno članstvo pa ni dočakal.
V mesecu varne rabe interneta, ki se začenja danes in v katerem zaznamujemo tudi dan varne rabe interneta, bodo na Safe.si z različnimi aktivnostmi opozarjali predvsem na izzive in tveganja, ki jih za otroke in mladostnike prinaša umetna inteligenca (UI). Za varno in odgovorno uporabo UI so za mladostnike pripravili tudi nekatera priporočila.

petek, 31. januar

Slovenija je na pragu polnopravnega članstva v Cernu, ki ponuja raziskovalno infrastrukturo za prebojna odkritja v osnovni fiziki in na drugih znanstvenih področjih. Priložnosti prinaša za družbo in podjetja, ki preko projektov povečujejo ugled slovenskega inovacijskega ekosistema, so poudarili na posvetu Slovenija in Cern.