Vir: STAznanost

četrtek, 13. marec

Na nebu bo od četrtka zvečer oziroma v petek viden prav poseben pojav, saj bo takrat nastopila polna luna, ki bo sovpadala z luninim mrkom. Ker se bo Luna takrat obarvala v prav posebno rdečkasto barvo, se je uveljavil izraz krvava luna. Popoln lunin mrk bo še posebej dobro viden v Severni in Južni Ameriki, delno pa tudi v zahodni Evropi.
Zasebno vesoljsko podjetje milijarderja Elona Muska SpaceX je v sredo preložilo za danes načrtovano izstrelitev rakete, s katero naj bi se z Mednarodne vesoljske postaje (ISS) na Zemljo po devetih mesecih vrnila astronavta Sunita Williams in Barry Wilmore, poročajo ameriški mediji.

sreda, 12. marec

Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.
Na URI Soča v Ljubljani so v organizaciji Slovenskega društva za nevroznanost Sinapsa obeležili današnji slovenski dan možganov. Poudarili so pomen skrbi za zdravje možganov v vseh razvojnih obdobjih človeka. Prikazali so tudi novo družabno igro za zabavno učenje o možganih.
Na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) naj bi v noči na četrtek iz Cape Canaverala na Floridi poletelo vesoljsko plovilo SpaceX s štiričlansko posadko. Na Zemljo pa naj bi se v nedeljo s plovilom vrnila astronavta Sunita Williams in Barry Wilmore, ki sta zaradi tehničnih težav Boeingovega plovila Starliner v vesolju že devet mesecev.
Na ljubljanski filozofski fakulteti je v torek potekalo predavanje raziskovalca in prejemnika dveh ERC projektov Philippa W. Stockhammerja. Predstavil je rezultate raziskave mikroregije doline reke Lech, ki je razkrila presenetljivo visoko mobilnosti žensk v bronasti dobi. Izpostavil je tudi pomen sodobnih praks komuniciranja znanosti.
Medvladni odbor za podnebne spremembe (IPCC) je pozval k predložitvi nominacij strokovnjakov za pripravo sedmega ocenjevalnega poročila. Nominacije je treba oddati do 17. aprila, so sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo.
Evropska komisija je objavila rezultate drugega roka razpisa za postavitev tovarn umetne inteligence, za katerega se že ve, da je bil uspešen tudi za Slovenijo, ki bo iz proračuna EU prejela 67,5 milijona evrov. Prej izbranim sedmim lokacijam se poleg Slovenije pridružujejo še Avstrija, Bolgarija, Francija, Nemčija in Poljska, so sporočili.
Mednarodni raziskovalni center za umetno inteligenco (IRCAI), ki deluje na Institutu Jožef Stefan, je minuli teden v sodelovanju z Amazon Web Service (AWS) objavil razpis za štipendije Compute for Climater Fellowship za leto 2025. Rok za prijavo na razpis je 6. april.
Mednarodna vesoljska postaja (ISS) je v torek osvojila nov mejnik, saj je opravila 150.000 obletov Zemlje, so sporočili iz ruske vesoljske agencije Roskosmos. Od svoje umestitve v Zemljino orbito leta 1998 je postaja prepotovala 6,4 milijarde kilometrov, poročajo tuje tiskovne agencije.
Najstarejša irska univerza Trinity College Dublin je prvič kakšno stavbo kampusa poimenovala po ženski. Glavno knjižnico so poimenovali po enem od najpomembnejših ženskih glasov v irski literaturi in se bo tako poslej imenovala knjižnica Eavane Boland. Univerzo je pred 433 leti ustanovila kraljica Elizabeta I.

torek, 11. marec

Slovenski projekt je pri prijavi na evropskem razpisu za superračunalnik dosegel najboljši rezultat med vsem prijavljenimi, deležen pa je bil tudi številnih pohval. Projekt je vreden 150 milijonov evrov, polovico bo prispevala EU. Končna višina evropskega prispevka bo znana v prihodnjih tednih, Slovenija pa si obeta vsa predvidena sredstva.
Na področju umetne inteligence je pozornost pritegnilo še eno novo orodje, ki ga je tako kot januarja predstavljeni DeepSeek razvil razmeroma neznan kitajski startup. Manus, ki je v trenutni fazi na voljo samo povabljenim uporabnikom, naj bi predstavljal nadgradnjo klepetalnih robotov in bil s tem še zmogljivejši.

ponedeljek, 10. marec

Fizik Jaka Vodeb z Instituta Jožef Stefan je skupaj z mednarodnimi kolegi s kvantno simulacijo pridobil vpogled v razpad lažnega vakuuma, stanja, v katerem naj bi se trenutno nahajalo vesolje. Po ugotovitvah bi vesolje popolnoma spremenilo svojo strukturo, svet, kot ga poznamo, pa bi se sesul kot hišica iz kart, a šele čez več milijard let.
Slovenska tiskovna agencija v okviru portala STAznanost vabi na pogovor z naslovom "Spol kot slepa pega medicine: Kaj ostaja nevidno v raziskavah, zdravljenju in klinični praksi?". Okrogla miza bo potekala v torek, 18. marca 2025, ob 13. uri v prostoru Edvard na Igriški ulici 5 v Ljubljani. Pogovor bo mogoče v živo spremljati tudi na povezavi video.sta.si.
Začenja se Teden možganov, namenjen osveščanju javnosti o skrbi za zdravje možganov. Letos je v ospredju tema razvojnih faz človeka in njegovih možganov. Slovensko društvo za nevroznanost Sinapsa pripravlja aktivnosti, ki bodo osvetlile nevroznanstvene in psihološke, pa tudi filozofske in eksistencialne vidike odraščanja in staranja.

nedelja, 9. marec

Arheološke raziskave prazgodovinskega grobišča Flagstones so pokazale, da je tamkajšnji niz jam v obliki kroga najzgodnejša znana tovrstna krožna struktura v Veliki Britaniji. Nova datacija Flagstones v bližini Dorchestra v grofiji Dorset postavlja v čas 3200 let p. n. št. kar je približno dve stoletji prej, kot je veljalo doslej.

petek, 7. marec

Na ljubljanski filozofski fakulteti so v četrtek odprli Dneve enakosti spolov. Osrednji dogodek je bila okrogla miza o prihodnosti študijev spola, na kateri so predavateljice opozorile na diskreditacije študijev spola in feministične teorije. Strinjale so se, da bo treba poiskati nove načine, kako te vsebine približati širši javnosti.
Slovenska znanstvena fundacija (SZF) je v četrtek na slavnostni akademiji v Ljubljani podelila jubilejna priznanja zvestim donatorjem obdobja 2015-2024. Med 227 donatorji jih je status zvestega donatorja upravičilo 86. Skupna vrednost vseh donacij v tem obdobju pa je presegla 117.000 evrov, so sporočili iz SZF.
Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani je danes v sklopu Dnevov Znanstvenoraziskovalnega inštituta prvič podelila Šumijeva priznanja za leto 2024. Šumijevo priznanje za življenjsko delo je prejel Mladen Dolar, za izjemne znanstvenoraziskovalne dosežke Milica Antić Gaber, za obetavnega raziskovalca pa Žan Lep, so sporočili s fakultete.