Vir: STAznanost

Včeraj

Znanost in ITSTAznanostpred 20 urami in 33 minutami
Ekipa z ljubljanske fakultete za strojništvo je uspešno zaključila razvojni projekt TerraScout, ki ga financira Evropska vesoljska agencija (Esa). Glavni cilj projekta je razvoj pametnega večrobotskega sistema za raziskovanje Luninega površja. Robote so preizkusili prejšnji teden v simulacijskem centru v nemškem Kölnu.
Znanost in ITSTAznanostpred 23 urami in 21 minutami
Svetovna akademija umetnosti in znanosti je za člana izvolila rektorja Univerze Alma Mater Europaea in nekdanjega rektorja Univerze v Mariboru, Ludvika Toplaka. Sprejet je bil zaradi svojega dela na zdravstvenem in humanitarnem področju ter organizacije znanstvenih konferenc, so danes sporočili z Univerze Alma Mater Europaea.

nedelja, 20. julij

V Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani je od četrtka na ogled razstava o organiziranem slovenskem raziskovanju Himalaje, ki se je skupaj s prvimi jugoslovanskimi alpinističnimi odpravami v Himalajo začelo leta 1960. Nova občasna razstava nosi naslov Znanstveniki ob vrvi - Prvi slovenski raziskovalci v Himalaji.
Ekipa albanskih in švicarskih arheologov je na dnu Ohridskega jezera odkrila ostanke lovske in poljedelske skupnosti, ki naj bi živela 8000 let nazaj, kar bi lahko bila najstarejša naselbina v Evropi. Raziskovalci so okoli tri metre pod vodo odkrili lesene stebre, živalske kosti, orodje, bakrene predmete in keramiko s podrobnimi rezbarijami.

sobota, 19. julij

Na Glavnem trgu v Cerknem bo nocoj koncert tolminskega Jazz Punt Big Banda in Boštjana Gombača, ki je osrednji dogodek obeležitve 30-letnice najdbe neandertalčeve piščali, najstarejšega glasbila na svetu. Nocoj bo primerno slišati delo Triakonta skladatelja Žige Staniča. Gombač bo ob tej priložnosti zaigral na rekonstrukcijo piščali.

četrtek, 17. julij

V Združenem kraljestvu se je po zaslugi prelomne metode umetne oploditve z uporabo DNK treh ljudi, ki zmanjšuje tveganje za dedovanje nevarnih bolezni, rodilo osem zdravih dojenčkov, so sporočili zdravniki v Newcastlu. Metoda vključuje prenos genskega materiala matere in očeta v zdravo jajčece darovalke.
Miha Humar z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani je bil na kongresu na Japonskem izvoljen za predsednika svetovnega združenja za zaščito lesa International Research Group on Wood Protection (IRG/WP), so zapisali na fakulteti. Ob izvolitvi je dejal, da se bo osredotočil predvsem na raziskovalno odličnost.

sreda, 16. julij

Institut Jožef Stefan (IJS) od danes kot v. d. direktorja vodi Leon Cizelj, ki bo polni mandat nastopil 1. decembra. Kot največje izzive je izpostavil zasnovo in izvedbo večjih interdisciplinarnih in strateških projektov ter doseganje bolj učinkovitih poslovnih procesov in administrativno razbremenjevanje raziskovalcev, so sporočili z IJS.

torek, 15. julij

Slovenski gimnazijci so na 57. Mednarodni kemijski olimpijadi v Dubaju osvojili eno srebrno in tri bronasta odličja. Slovensko ekipo so sestavljali Tisa Lombar in Vid Kodrič iz Gimnazije Vič, Gašper Čadež iz Gimnazije Škofja Loka in Aljaž Erman iz Gimnazije Kranj, ki je tudi prejel srebrno odličje. Ostali so prejeli bronasto odličje.
V knjižnici več kot tisoč let stare benediktinske opatije v madžarskem mestu Pannonhalma na zahodu države hranijo dragocene srednjeveške knjige. Del knjižnice sedaj ogrožajo škodljivci, ki se jih nameravajo rešiti s pomočjo sodobne kemije in tehnologije, je poročala nemška tiskovna agencija dpa, ki se sklicuje na madžarske spletne medije.
Belgija je minuli konec tedna Egiptu izročila približno 2000 let star sarkofag, desetletje po tem, ko ga je policija zasegla v Bruslju. Sarkofag so skupaj s starodavno leseno brado izročili egiptovskemu veleposlaniku na slovesnosti v belgijski prestolnici.

ponedeljek, 14. julij

Matevž Dular s Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani je kot prvi Slovenec že drugič pridobil ERC projekt za potrditev koncepta svojih raziskav. Z njim želi razviti kompaktno pilotno napravo, ki bo omogočala varno, energetsko učinkovito in dolgotrajno zanesljivo dezinfekcijo vodnih sistemov v javnih in industrijskih objektih.

petek, 11. julij

Na predstavitvi letošnjih projektov Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani so sodelavci vrta izpostavili sodelovanje z malezijskim veleposlaništvom, v okviru katerega so pridobili tropske rastline, in indijskim, s katerim so pripravili razstavo o ajurvedskih rastlinah. Predstavili so tudi ozelenitev nadstrešnic ljubljanskih avtobusnih postaj.
Raziskovalci Evropske organizacije za jedrske raziskave (Cern) so z novim pregledom podatkov iz velikega hadronskega trkalnika potrdili pojav povezanosti osnovnih delcev, ki je do zdaj veljal za neizmerljivega. Da gre za pomemben premik pri celostnem opisu močne jedrske sile, je za STA komentiral Tadej Novak z Instituta Jožef Stefan (IJS).

četrtek, 10. julij

Zavod Strašno hudi začenja projekt, ki bo preverjal resničnost ljudskih rekov in sodobnih spletnih nasvetov. Občani lahko do konca poletja v mestnih knjižnicah v Ljubljani in Kranju ali na spletu oddajo različne modrosti, ki jih bodo nato preverili občanski znanstveniki. Cilj je ustvariti uporabno orodje za lažje ločevanje resnice od izmišljotin.
Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je odobrilo evropska sredstva za javni poziv Nadgradnja aplikativnih projektov Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS (Aris). Javni poziv, vreden 2,8 milijona evrov, bo Aris objavila v uradnem listu predvidoma v petek, so sporočili z ministrstva.

sreda, 9. julij

Miha Ožbot s Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani (UL FE) je prejemnik nagrade za najboljši študentski članek na mednarodni konferenci IEEE International Conference on Fuzzy Systems (FUZZ-IEEE), so danes sporočili s fakultete.

torek, 8. julij

Mednarodna strokovna komisija je odprla že 12. Medisov natečaj, v okviru katerega vsako leto nagrajuje znanstvenoraziskovalne dosežke v medicini in farmaciji v srednji in jugovzhodni Evropi. Vodenje razpisne komisije letos prevzema Janja Ocvirk z ljubljanske medicinske fakultete, so sporočili iz družbe Medis.
Švicarski farmacevtski koncern Novartis je danes sporočil, da so mu švicarske oblasti za uporabo odobrile zdravilo Coartem Baby, prvo zdravilo proti malariji za novorojenčke in dojenčke. Osem afriških držav, ki so sodelovale pri njegovem preizkušanju, naj bi bile med prvimi, ki bi ga lahko prejele že v nekaj tednih, poroča britanski BBC.

ponedeljek, 7. julij

Ministrstvo za naravne vire in prostor je v petkovem uradnem listu objavilo javni poziv za sofinanciranje okoljskih projektov s programskega področja Life oziroma njegovega podprograma narava in biotska raznovrstnost za letos. Rok za oddajo vloge je do vključno 5. septembra.