Vir: STAznanost

Znanost in ITSTAznanostpred 1 uro in 9 minutami
Na podlagi ta mesec pridobljenega gradbenega dovoljenja so se v naselju Kisovec v občini Zagorje ob Savi začela gradbena dela za ureditev Centra za razvoj, demonstracije in usposabljanje za brezogljične tehnologije. S tem je bil dosežen pomemben mejnik v realizaciji investicije, so sporočili iz Kemijskega inštituta, ki je investitor in glavni upravljalec projekta.

nedelja, 20. april

Sojuzova kapsula z ameriškim astronavtom Donom Pettitom ter ruskima kozmonavtoma Aleksejem Ovčininom in Ivanom Vagnerjem je davi pristala v Kazahstanu. Trojec je pred tem sedem mesecev preživel na Mednarodni vesoljski postaji (ISS). Najstarejši astronavt Pettit se je na Zemljo vrnil ravno na svoj 70. rojstni dan.

sobota, 19. april

V Grand Hotelu Bernardin Portorož je v torek potekal drugi krog Arnesovega vseslovenskega HackathONa, na katerem je slavila ekipa Ekipa42. S svojo rešitvijo je naslovila izziv zdravja in dobrega počutja in razvila optimizacijo proizvodnje bioloških zdravil, so sporočili organizatorji.
Društvo Morigenos je skupaj z raziskovalci Univerze v Padovi prejšnji teden v slovenskem morju začelo z genetskim vzorčenjem delfinov z uporabo brezpilotnih letalnikov, s katerimi so zajemali njihov izdihani zrak. S to napredno, neinvazivno metodo želijo pridobiti DNK in podatke o zdravju delfinov, kar odpira nove možnosti za njihovo varstvo.
Evropa se sooča z geopolitičnimi pretresi, notranjimi razklanostmi in vprašanji svoje prihodnje vloge v svetu, so ugotavljali udeleženci pogovornega večera Evropa na pragu nove hladne vojne?, ki je minuli ponedeljek potekal v Kopru. Strinjali so se, da bo morala ponovno premisliti svojo identiteto, varnost in mesto v globalni politični ureditvi.

petek, 18. april

Institut Jožef Stefan je v projektu Magneliq skupaj s partnerji razvil nova tipa senzorjev, ki z uporabo posebne tekočine omogočata brezstično zaznavanje signala in jih bo mogoče uporabljati v izjemno zahtevnih okoljih. Na isti osnovi so razvili tudi senzor sile za natančen robotski dotik, kar obeta njihovo varnejšo uporabo zlasti v medicini.

četrtek, 17. april

V Tehnoparku Celje od danes do 27. aprila poteka drugi mednarodni festival robotike in umetne inteligence. Na festivalu bodo sodelovala domača tehnološka podjetja, raziskovalne ustanove in umetniki s področij robotike, umetne inteligence in najsodobnejših tehnoloških inovacij. Častni gost bo umetniški vodja Zavoda Kersnikova Jurij Krpan.
Teleskop James Webb je v atmosferi planeta K2-18b odkril znake o prisotnosti dveh spojin, ki ju na Zemlji proizvajajo živi organizmi, kar kaže na možnost življenja na 124 svetlobnih let oddaljenem planetu, je danes sporočila skupina astronomov z univerze v Cambridgeu. Za potrditev teh rezultatov bodo potrebna nadaljnja opazovanja.

sreda, 16. april

Aktualni rektor Univerze v Ljubljani Gregor Majdič je danes v drugem krogu rektorskih volitev prejel 54,48 odstotka veljavnih glasov, Irena Mlinarič-Raščan pa 45,52 odstotka. Majdič je izvoljen za rektorja za mandatno obdobje od 1. oktobra letos do 30. septembra 2029, so sporočili z ljubljanske univerze.
V Novem mestu je v torek potekal finale četrtega znanstveno podjetniškega tekmovanja ScienceJam 2025. Med osmimi srednješolskimi ekipami iz vse Slovenije je strokovno komisijo najbolj prepričala ekipa dijakov Gimnazije Vič WellForAll, ki je razvila prehransko dopolnilo za povečanje odpornosti, so sporočili organizatorji.
Na ljubljanski Fakulteti za matematiko in fiziko so prvič v Sloveniji javno demonstrirali kvantno prepletenost. Gre za pojav, ki je ključen za varno kvantno komunikacijo, ki omogoča prenos podatkov brez možnosti prestrezanja. Dogodek je potekal v okviru projekta SiQUID, s katerim gradijo prvo slovensko demonstracijsko omrežje za kvantno šifriranje.
Slovenske ustanove lahko do 31. maja 2025 oddajo prijave na razpis v okviru programa Fulbright Specialist, ki omogoča gostovanje ameriških znanstvenikov in strokovnjakov na slovenskih institucijah. Program omogoča sodelovanje z ameriškimi strokovnjaki na projektih v trajanju od dveh do šestih tednov, so sporočili z ameriškega veleposlaništva v Sloveniji.

torek, 15. april

Upravni odbor Instituta Jožef Stefan (IJS) je danes za novega direktorja instituta imenoval Leona Cizlja. Vodenje največje znanstveno-raziskovalne ustanove v Sloveniji bo prevzel predvidoma v začetku decembra, ko se izteče mandat aktualnemu direktorju Boštjanu Zalarju.
V Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri so se danes začeli 23. Dnevi elektrotehnike, ki jih muzej pripravlja v sodelovanju z ljubljansko fakulteto za elektrotehniko. Obiskovalci bodo med drugim lahko videli, kako delujejo elektromagnetna omrežja, robotski pajek ter avtonomni avtomobil s salto nazaj, so napovedali v muzeju.
Na ljubljanski fakulteti za elektrotehniko se danes začenja deseta izvedba dogodka 5 minut za merjenja. Letos bo v znamenju 150-letnice metrske konvencije, krovnega dokumenta na področju meroslovja. Na dvodnevnem dogodku bo mogoče tudi prek interaktivnih predstavitev pobliže spoznati merjenja na različnih področjih.

ponedeljek, 14. april

Kapsula podjetja Blue Origin ameriškega milijarderja Jeffa Bezosa s posadko šestih žensk, med njimi pevko Katy Perry in Bezosovo zaročenko Lauren Sanchez, se je danes po približno desetminutnem poletu v vesolje uspešno vrnila na Zemljo. Šlo je za prvo izključno žensko posadko, ki se je odpravila v vesolje po letu 1963.
Slovenija je po uspešnosti prijav v program za financiranje znanosti in inovacij Obzorje Evropa v zadnjem času nad evropskim povprečjem, je na dogodku v organizaciji direktorata za znanost in inovacije pristojnega ministrstva danes dejal Tomaž Boh. Kljub temu je za dolgoročno konkurenčnost nujno vzpostaviti stabilen pristop k prijavljanju, meni.
Svetovni kvantni dan, ki je danes, je namenjen spodbujanju razumevanja kvantne znanosti in tehnologije v splošni javnosti. Letos poteka tudi v duhu mednarodnega leta kvantne znanosti in tehnologije. Ob tej priložnosti bo v Sloveniji potekalo več dogodkov.

nedelja, 13. april

Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) je v okviru prireditve Generacije znanosti v četrtek v Atriju ZRC podelil priznanja najboljšim raziskovalkam in raziskovalcem. Nagrado zlati znak ZRC SAZU je prejela Simona Kralj-Fišer, srebrni znak Dejan Gabrovšek, zaslužni raziskovalec pa je postal Drago Perko.

sobota, 12. april

Raziskovalci Nanocentra na Institutu Jožef Stefan skupaj s podjetjem Google razvijajo novo generacijo kvantnih čipov, ki bi izboljšali delovanje kvantnih računalnikov. Ti bi v prihodnosti lahko reševali naloge, ki so za današnje klasične računalnike prezahtevne. S svojo infrastrukturo je Nanocenter tudi tik pred vstopom v evropski konzorcij Ceric.