Vir: STAznanost

petek, 11. april

Rektor Univerze v Ljubljani (UL) Gregor Majdič je kot prvi predstavnik slovenskih univerz postal član predsedstva Evropskega združenja univerz (EUA). Člane predsedstva za obdobje štirih let so izvolili 10. aprila na generalni skupščini EUA na Latvijski univerzi v Rigi, so sporočili z UL.

četrtek, 10. april

Letos obeležujemo stoletnico začetka razvoja sodobne kvantne teorije, ki je dala dokončne odgovore na nekatera ključna odprta vprašanja klasične fizike s konca 19. stoletja, kot so, denimo, pravilen opis sevanja teles pri visokih temperaturah, ionizacija s svetlobo (fotoelektrični pojav), črtasti spektri sevanja atomov in specifična toplota trdnih snovi pri nizkih temperaturah. Kvantna teorija se je izkazala za izjemno uspešno in jo danes razumemo kot pravilen opis sveta in vesolja.

torek, 8. april

Ameriško biotehnološko podjetje Colossal Biosciences je oznanilo, da je s pomočjo genskega inženiringa vzgojilo tri mladiče krvovolka, danes poroča britanski BBC. Krvovolk (lat. Aenocyon dirus) je prednik današnjega navadnega volka, izumrl pa je pred več kot 10.000 leti. Nekateri strokovnjaki sicer nasprotujejo tezi o "oživitvi" izumrle vrste.
V Reaktorskem centru v Podgorici pri Ljubljani so predstavili pilotni reaktor, ki omogoča pretvorbo toplogrednih in kislih plinov v industrijskih procesih v dragocene industrijske kemikalije, kot sta ogljikov monoksid in žveplo. Razvili so ga v okviru evropskega projekta e-CODUCT, osrednjo vlogo pri tem pa so imeli slovenski partnerji.
Znanstvene kolaboracije Atlas, Cms, Alice in LHCb v Cernu, v katerih sodelujejo raziskovalci iz več kot 70 držav, tudi iz Slovenije, so prejela prestižno nagrado za prebojne dosežke na področju temeljne fizike. Nagrada, poljudno imenovana tudi "znanstveni oskar", v vrednosti tri milijone dolarjev, bo v celoti namenjena štipendijam za študente.
Na ljubljanski fakulteti za elektrotehniko danes potekajo dnevi avtomatike in umetne inteligence. Na dogodku, ki ga fakulteta gosti že desetič, poteka tekmovanje v izdelavi algoritma za avtonomno igro namiznega nogometa FuzbAI, izvedli pa bodo tudi praktično delavnico Uporaba ChatGPT za inženirje, so sporočili s fakultete.
Proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS) so danes poleteli ameriški astronavt Jonathan Kim ter ruska kozmonavta Sergej Rižikov in Aleksej Zubrizki. Nosilna raketa sojuz je zjutraj uspešno vzletela z ruskega vesoljskega izstrelišča Bajkonur v Kazahstanu, je po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočila ruska vesoljska agencija Roskozmos.

ponedeljek, 7. april

Sateliti v velikosti pločevinke so v petek osvajali nebo nad vojaškim poligonom Poček. Dijaki in osnovnošolci so na nacionalnem tekmovanju CanSat svoje ročno izdelane sonde izstrelili kar kilometer visoko, z njimi zagnano izvajali znanstvene naloge in dokazali, da za prave vesoljske misije včasih zadoščata le dobra ideja in nekaj radovednih glav.

nedelja, 6. april

Primerov morskih sesalcev, ki se pojavljajo izven svojega naravnega okolja, je vse več, tudi v slovenskem morju. Med glavnimi vzroki so podnebne spremembe, hrup v morju in bolezni, ugotavlja nova študija, v kateri je sodelovalo društvo Morigenos. Strokovnjaki ob tem pozivajo k ustreznemu ukrepanju, boljšemu obveščanju javnosti in zaščiti živali.
Ena ključnih težav pri zdravljenju raka je pomanjkanje zanesljivih bioloških označevalcev, ki bi napovedali, kako se bodo bolniki odzvali na terapijo. Slovensko-ameriško biotehnološko podjetje Genialis ta izziv rešuje z naprednim modelom umetne inteligence, razvitim na podlagi analize več kot milijon vzorcev z vsega sveta.

sobota, 5. april

Slovenska znanstvenica Polona Šafarič Tepeš v ZDA raziskuje na področju zdravja žensk. Razvija prebojni neinvazivni test za endometriozo, ki prizadene milijone žensk, vzporedno pa na novem projektu raziskuje mehanizme bolečine pri ženskah. Želi si, da bi znanost začela poslušati ženske in resno obravnavati bolezni, ki jih spremljata molk in stigma.

petek, 4. april

Na vojaškem poligonu na Počku pri Postojni bo danes in v soboto potekalo tekmovanje v izdelavi in lansiranju miniaturiziranih satelitov poimenovano CanSat in CanSat Junior. V zasnovi, sestavi in preizkusu miniaturiziranih satelitov v velikosti pločevinke se bo pomerilo 12 ekip s 60 tekmovalci iz vse Slovenije, so sporočili iz Centra Noordung.

četrtek, 3. april

S slovesno zasaditvijo oljke so na Plavjah pri Kopru danes na pot pospremili začetek gradnje novega Kompetenčnega centra oljkarstva in drugih mediteranskih kultur. Ta naj bi bil na prostoru nekdanje vojaške karavle zgrajen do konca naslednjega leta. Naložba je vredna okrog 4,5 milijona evrov.
Znanstvena bera slovenskih založb med drugim prinaša prevodno priročnik Ptice Slovenije, Evrope in Sredozemlja (Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije), delo Franca Antona von Steinberga z naslovom Prečudovito jezero ali opis Cerkniškega jezera na Kranjskem (Knjižnica Jožeta Udoviča Cerknica in založba Maks Viktor), monografijo Ustvarjanje zelene Evrope (Založba FDV), knjigo Razstavljanje sporne kulturne dediščine (Založba /*cf.) ter delo socialnega psihologa Jonathana Haidta o kolapsu duševnega zdravja mladostnikov z naslovom Tesnobna generacija (UMco).

sreda, 2. april

Aktualni rektor Gregor Majdič in Irena Mlinarič Raščan s fakultete za farmacijo se bosta pomerila za položaj rektorja Univerze v Ljubljani v drugem krogu, ki bo 16. aprila. Nobeden od kandidatov namreč ni prejel več kot 50 odstotkov veljavnih glasov. Majdič je prejel 46,91 odstotka, Mlinarič Raščan pa 32,54 odstotka glasov, so sporočili z univerze.
Evropska organizacija za jedrske raziskave (Cern) je objavila študijo o izvedljivosti morebitnega bodočega krožnega trkalnika z obsegom okoli 91 kilometrov. Ta bi lahko po letu 2040 nasledil veliki hadronski trkalnik, ki ima obseg 27 kilometrov in je trenutno vodilni instrument Cerna. Dokument bo v prihodnje obravnaval svet Cerna.
V akciji Očistimo Slovenijo digitalnih odpadkov, ki je potekala v drugi polovici marca, je sodelovalo 9471 posameznikov in 28 organizacij. Skupaj so iz svojih digitalnih naprav izbrisali 23.000 gigabajtov podatkov, kar predstavlja približno pet ton prihranka izpustov toplogrednih plinov.

torek, 1. april

Podjetje SpaceX milijarderja Elona Muska je v ponedeljek v Zemljino orbito izstrelilo vesoljsko kapsulo s štiričlansko posadko, ki naj bi preletela Zemljin severni in južni tečaj. To je prvi tak podvig in predstavlja nov korak v komercialnem raziskovanju vesolja. Na čelu zasebne misije nepoklicnih astronavtov je malteški vlagatelj Chun Wang.

ponedeljek, 31. marec

Center za jezikovne vire in tehnologije (CJVT) se je danes za STA odzval na pomisleke ob zbiralni akciji besedil za razvoj velikega jezikovnega modela. Po njihovo je ključna vzpostavitev sistema zbiranja in hranjenja slovenskih besedil v obliki, primerni za učenje jezikovnih modelov, ki mu lastniki avtorskih pravic lahko tudi zaupajo.
Slovensko partnerstvo je v sodelovanju z mednarodnimi partnerji pridobilo financiranje evropskega projekta IFIGENEIA - Inovativen sistem za generiranje izotopov z učinkovitim ionskim pospeševalnikom. Projekt se je uradno začel marca in bo trajal štiri leta. V njem sodeluje 22 partnerjev, skupna vrednost financiranja pa je šest milijonov evrov.