Vir: STAznanost

ponedeljek, 31. marec

Na ljubljanski univerzi bodo v sredo volili novega rektorja za mandatno obdobje 2025 do 2029. Za najvišji položaj se potegujejo trije kandidati, ob aktualnemu rektorju Gregorju Majdiču še Metka Tekavčič in Irena Mlinarič Raščan. V svojih programih izpostavljajo pomen institucionalne avtonomije, internacionalizacije in skrb za študente.
Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani se bodo v torek začeli dnevi industrijske robotike, namen katerih je študentom in širši javnosti približati industrijo. Dogodek bo potekal v obliki hekatona, kjer bodo študentske ekipe razvijale robote za prepoznavo in manipulacijo čokoladnih izdelkov.
Na današnjem posvetu Rektorske konference RS so spregovorili o vlogi univerz pri spodbujanju enakih možnosti, solidarnosti in socialne odgovornosti. Poudarili so, da univerze niso le kraj za pridobivanje akademskega znanja in prostor raziskovanj, ampak prispevajo tudi k večji socialni vključenosti in pravičnejši družbi.

sobota, 29. marec

Na Institutu Jožef Stefan bodo danes z dnevom odprtih vrat sklenili tradicionalne Dneve Jožefa Stefana. Vrata bodo za javnost odprli tako na sedežu instituta v Ljubljani kot v Reaktorskem centru v Podgorici pri Ljubljani. Na obisk vabijo vse, ki jih zanima, kaj na IJS raziskujejo in kako bodo lahko s tem prispevali k skladni družbi prihodnosti.

petek, 28. marec

Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo številne priložnosti prineslo tudi podjetjem. Sodelovanje s Cernom je tudi odlična referenca, ki odpira vrata do novih poslov. Podjetja se lahko po pomoč obrnejo na slovensko kontaktno točko, za katero skrbita Gospodarska zbornica Slovenije in predstavnik slovenskega gospodarstva v Cernu. Med slovenskimi podjetji, ki so se že uveljavila v Cernu, je tudi žirovski ŽustAl.

četrtek, 27. marec

Državni sekretar na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije Jure Gašparič je na današnjem rednem zasedanju sveta Evropske organizacije za jedrske raziskave (Cern) predstavil potek nacionalnih postopkov za pridružitev Slovenije organizaciji. Postopek naj bi bil zaključen maja, so sporočili z ministrstva.
Po več kot desetletju opazovanja vesolja je satelit Gaia, ena najuspešnejših misij Evropske vesoljske agencije (Esa), danes za vedno ugasnil. Skupno je zbral podatke za več kot dve milijardi zvezd in drugih nebesnih teles ter omogočil nov vpogled v preteklost vesolja. Po mnenju slovenskih astrofizikov pa najpomembnejša odkritja šele prihajajo.

sreda, 26. marec

Ženske in moški v slovenski znanosti opažajo, da tam prihaja do diskriminacije, ženske pa jo bolj pogosto doživljajo, so na današnjem pogovoru na ljubljanski filozofski fakulteti poudarile udeleženke. Diskriminacijo na podlagi ženskega spola je občutilo oz. opazilo 44 odstotkov žensk in devet odstotkov moških, kažejo rezultati nove ankete.
Botanični vrt ljubljanske univerze je danes predstavil novo knjigo Franc Hladnik in Nicolaus Thomas Host: sodelovanje Franca Hladnika in Nicolausa Thomasa Hosta v duhu razsvetljenstva v Ljubljani in Dunaju, ki govori o botaničnem sodelovanju med mestoma. Kot primer svetovnega varovanja vrste pa so predstavili še elektronsko knjigo Volemija.
Na Institutu Jožef Stefan so v okviru 33. Dnevov Jožefa Stefana podelili tradicionalne nagrade zlati znak Jožefa Stefana za najodmevnejše doktorate na področju naravoslovno-matematičnih, tehniških, medicinskih in biotehniških ved v zadnjih treh letih. Dobitniki nagrad so Jan Rozman, Blaž Škrlj in Andraž Dolar, so sporočili z IJS.
Večmesečni vročinski val, ki je dvignil temperaturo morja, je povzročil beljenje koralnega grebena Ningaloo na zahodni obali Avstralije. Okoljski znanstveniki škodo še preučujejo, po prvih ocenah pa naj bi šlo za najobsežnejše beljenje koral zadnjih let, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

torek, 25. marec

Svet za internacionalizacijo gospodarstva se je danes posvetil ukrepom za povečanje mednarodne prisotnosti Slovenije ter njenega vpliva na globalnem znanstvenem in tehnološkem področju ob podpori slovenske diplomacije. Področju znanosti in tehnologije želijo sodelujoči zagotoviti osrednjo vlogo pri krepitvi mednarodnega položaja države.
Poslanci koalicije so v parlamentarni postopek vložili predlog zakona o Akademiji znanosti za trajnostni razvoj Slovenije. S predlogom bi ustanovili novo akademijo znanosti za trajnostni razvoj oz. dosedanje civilnodružbeno združenje preoblikovali v zavod.
Umetnost potrebuje večjo prepoznavnost in veljavo tako znotraj univerze kot družbe. Okrepiti bi bilo potrebno tudi interdisciplinarno povezovanje znotraj univerze, že od vrtca dalje pa dati večji poudarek na ustvarjalnosti in kulturno-umetniški vzgoji, je bilo slišati na današnji okrogli mizi z naslovom Umetnost in njen faktor vpliva.
Na Institutu Jožef Stefan so danes v okviru Dnevov Jožefa Stefana raziskovalci predstavili številne pomembne projekte, ki jih razvijajo na področju kemije, elektronike, informacijskih in kvantnih tehnologij. Med drugim so predstavili razvoj nove vrste učinkovitejših trajnih magnetov, ki so ključni za uporabo v zelenih tehnologijah.
Rudolfovo - Znanstveno-tehnološko središče Novo mesto danes v Podbrezniku pripravlja forum z naslovom Intelektualna lastnina: Kako jo ustvariti in plemenititi? Potekal bo v okviru 3. Znanstveno-tehnološkega tedna Rudolfovo 2025, v katerem bodo skozi različne dogodke predstavili napredne tehnologije, inovacije ter tematiko intelektualne lastnine.
Na Filozofski fakulteti (FF) Univerze v Ljubljani se danes začenja dvodnevni sejem akademske knjige Liber.ac. Sodelovalo bo 28 založb. Letošnja, 16. izdaja bo potekala pod sloganom Korenine prihodnosti. Študijsko leto 2024/25 je na FF posvečeno dediščini, zato bodo spremljevalni dogodki sejma obarvani z različnimi vidiki kulturne dediščine.

ponedeljek, 24. marec

Na Fakulteti za računalništvo in informatiko v Ljubljani bodo v torek gostili predstavnike podjetja Nvidia, enega vodilnih globalnih razvijalcev umetne inteligence. Predstavili bodo priložnosti, ki jih njihova tehnologija ponuja za raziskave in industrijo na področju umetne inteligence. Primere uporabe bodo predstavili tudi slovenski raziskovalci.
Mineva 190 let od rojstva Jožefa Stefana, enega najpomembnejših slovenskih znanstvenikov konca 19. stoletja. Stefan, po katerem danes nosi ime slovenski raziskovalni inštitut, Institut Jožef Stefan (IJS), je edini Slovenec, po katerem se imenuje tudi fizikalni zakon. S svojim znanstvenim delom je pustil globoko sled v svetovni fiziki.
Upravni odbor Instituta Jožef Stefan (IJS) je objavil razpis za direktorja te največje znanstveno-raziskovalne ustanove v Sloveniji, ki jo zadnjih pet let vodi Boštjan Zalar. Na pisne prijave kandidatov bo čakal do 9. aprila do 10. ure.