Vir: Dobre navade

ponedeljek, 10. marec

Kruh je nepogrešljiv del vsakdanje prehrane, a njegova količina in vrsta lahko vplivata na zdravje. Prehranska svetovalka Irene Held opozarja, da prekomerno uživanje, zlasti belega kruha, lahko povzroči hitre skoke krvnega sladkorja, napade lakote in prekomeren vnos kalorij. Priporoča kombiniranje kruha z živili, bogatimi z beljakovinami, kot so sir ali jajca, saj to upočasni nihanja krvnega sladkorja.
Slaba kakovost zraka v notranjih prostorih je pogosto spregledan dejavnik, ki pomembno vpliva na zdravje, dobro počutje in delovno učinkovitost. Visoka raven ogljikovega dioksida (CO₂), pomanjkanje svežega zraka in previsoka vlažnost lahko povzročijo utrujenost, glavobole, zmanjšano koncentracijo ter povečajo tveganje za dihalne težave in alergije.

petek, 7. marec

Raziskovalci iz Izraela so odkrili nov imunski mehanizem, ki bi lahko pomenil preboj v boju proti odpornim bakterijam. Odkritje temelji na proteasomih, celičnih strukturah, ki odstranjujejo odpadne beljakovine, obenem pa proizvajajo peptide, sposobne uničiti bakterije.

četrtek, 6. marec

Raziskovalci z Univerze v Cambridgeu so odkrili mehanizem, kako Aspirin pomaga telesu pri lovu na rakave celice, kar bi lahko odprlo nove poti pri zdravljenju raka. Kljub temu opozarjajo, da jemanje zdravila brez zdravniškega posveta ni priporočljivo.
Tako kot vsakodnevno skrbimo za kožo obraza in telesa, je pomembno tudi pravilno vzdrževanje intimnega ravnovesja. Nožnica ima naravno mikrofloro, ki jo ščiti pred okužbami in draženjem, a nanjo lahko vplivajo različni dejavniki, kot so hormonske spremembe, stres, uporaba neustreznih mil in celo izbira oblačil.
Društvo Šola zdravja, znano po svoji jutranji vadbi 1000 gibov, ki jo izvaja na prostem v vseh letnih časih, je že tretje leto zapored v zimskih mesecih omogočilo tudi vadbo prek platforme Zoom. Zanimanje za spletno telovadbo se je letos močno povečalo, saj se je število udeležencev v primerjavi s preteklimi leti skoraj podvojilo.
Prijateljstva pogosto veljajo za nepogrešljiv del življenja, a v resnici ne trajajo vedno večno. Mnogi ljudje se prej ali slej znajdejo v situaciji, ko odnos ne prinaša več zadovoljstva, temveč postane vir frustracij in negativnih občutkov. Razlogi za razpad prijateljstev so različni – od pomanjkanja zaupanja do enostranskega truda pri vzdrževanju stikov.

sreda, 5. marec

Leto 2025 bo po napovedih vedeževalk Miše, Sie in Špele prineslo pomembne spremembe na osebni in kolektivni ravni. Pod vplivom planetarnih gibanj bomo priča preobrazbam na področju ljubezni, kariere, zdravja in duhovne rasti. »Priložnosti za nove začetke bodo številne, hkrati pa bo to leto zahtevalo tudi pogum za dokončanje starih zgodb ter pripravljenost na sprejemanje sprememb,« pravijo priznane vedeževalke, ki s svojo intuicijo, znanjem in edinstvenim pristopom pomagajo ljudem prepoznati priložnosti, ki jih omogoča življenje, ter najti notranjo moč in upanje.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) tudi letos sodeluje v akciji 40 dni brez alkohola, s katero želi spodbuditi posameznike k zmanjšanju ali opustitvi pitja alkohola ter osvetliti možnosti podpore pri tej odločitvi. Cilj akcije je opozoriti na posledice uživanja alkohola in ponuditi pomoč tistim, ki želijo izboljšati svoje zdravje ter odnose v družini in družbi.
Po raziskavi Avstralskega inštituta za družinske študije je kar 55 odstotkov žensk, starih od 18 do 34 let, ki se ukvarjajo z igrami na srečo, v nevarnosti, da jim ta navada povzroči škodo. Raziskovalci ugotavljajo, da so stopnje sodelovanja žensk pri igrah na srečo skoraj enake kot pri moških, pri čemer vsaka druga ženska vsaj enkrat letno vplača stavo.
Ministrstvo za zdravje je razširilo program brezplačnega cepljenja proti klopnemu meningoencefalitisu (KME) in ga omogočilo tudi odraslim, starim 45 in 46 let. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je predlog podal zaradi nizke precepljenosti v tej starostni skupini ter v skladu s priporočili strokovnjakov.

torek, 4. marec

Ob svetovnem dnevu debelosti, ki poteka pod geslom Spreminjanje sistemov za bolj zdrava življenja, strokovnjaki opozarjajo, da je treba pri obravnavi debelosti spremeniti širši družbeni pristop. V Svetovni zvezi za debelost poudarjajo, da se prevelik poudarek namenja posamezniku, premalo pa sistemom, kot so zdravstvo, državne politike, prehranska industrija in mediji, ki pomembno vplivajo na naraščanje težav z debelostjo.
Ob mednarodnem dnevu ozaveščanja o humanih papilomavirusih (HPV) Nacionalni inštitut za javno zdravje v sodelovanju z zdravstvenimi domovi v univerzitetnih mestih organizira cepilni dan za študente in mlade do 26. leta starosti. Akcija, ki poteka pod geslom Šeraj ljubezen, ne bolezen, se izvaja v zdravstvenih domovih Maribor, Koper, Novo mesto, Nova Gorica ter v Zdravstvenem domu za študente v Ljubljani, kjer je bilo cepljenje omogočeno ob predhodni prijavi.

ponedeljek, 3. marec

Čeprav številne študije povezujejo uživanje ultra predelanih živil s povečanim tveganjem za kronične bolezni, kot so srčne bolezni, debelost in rak, strokovnjaki opozarjajo, da niso vsa tovrstna živila enako problematična. Raziskava iz leta 2024 je pokazala, da nekateri izdelki, kot so polnozrnat kruh, žitarice za zajtrk, jogurt in stročnice, niso povezani s slabim zdravjem srca v enaki meri kot sladke pijače in predelano meso.
Znanstveniki so ugotovili, da mleku podoben izloček pacifiškega ščurka (Diploptera punctata) vsebuje več beljakovin kot kravje mleko in je bogat z esencialnimi aminokislinami. Ta odkritja so sprožila zanimanje in razprave o potencialni uporabi ščurkovega mleka kot superhrane prihodnosti.
Čeprav je kava del vsakodnevne rutine mnogih ljudi, lahko vpliva na učinkovitost nekaterih zdravil. Raziskave so pokazale, da lahko jutranja skodelica kave spremeni hitrost absorpcije zdravil, s čimer se zmanjša njihova učinkovitost ali poveča tveganje za stranske učinke.
Zdravniki pri svoji prehrani pogosto izbirajo sestavine, ki ne le izboljšajo okus jedi, temveč prinašajo tudi številne zdravstvene koristi. Nekatere od njih lahko pomagajo pri presnovi, vnetjih in splošnem dobrem počutju, zato jih redno vključujejo v svoje obroke.
Najnovejše raziskave kažejo, da lahko tehnologija navidezne resničnosti pomaga starejšim osebam pri premagovanju osamljenosti ter prispeva k boljšemu duševnemu in telesnemu zdravju. Osamljenost pri starejših lahko vodi v depresijo, upad kognitivnih sposobnosti, večje tveganje za srčne bolezni in oslabljen imunski sistem, a navidezna resničnost lahko te težave omili, poročajo ameriški mediji.
Nova raziskava opozarja, da uporaba plastičnih posod za dostavo hrane lahko poveča tveganje za srčne bolezni, saj se kemikalije iz plastike sproščajo v hrano in vplivajo na črevesno mikrobioto ter povzročajo vnetja v telesu.
Povečano izpadanje las in občutki tesnobe pri moških bi lahko bili povezani z uživanjem sladkih in energijskih pijač, opozarjajo strokovnjaki. Dr. Nena Chandrasekaran, specialistka za intenzivno medicino s Floride, je pojasnila, da te pijače pogosto vsebujejo velike količine sladkorja in aditivov, ki lahko vplivajo na hormonsko ravnovesje v telesu.