Vir: Dobre navade

Včeraj

Lepota in zdravjeDobre navadepred 13 urami in 22 minutami
Bolniki z rakom sodijo med najbolj ranljive skupine za težji potek okužbe s COVID-19, vendar jim lahko poživitveni odmerki cepiva rešijo življenje, kaže obsežna nova raziskava, objavljena v strokovni reviji JAMA Oncology. Po podatkih raziskave poživitveni odmerki cepiva zmanjšajo verjetnost hospitalizacije ali zdravljenja v enoti intenzivne nege za skoraj tretjino.
Lepota in zdravjeDobre navadepred 14 urami in 25 minutami
Utrujenost ob prebujanju in pomanjkanje energije sta težavi, ki pestita milijone ljudi, ne glede na življenjski slog. Strokovnjaki za spanje poudarjajo, da kakovost počitka ni odvisna le od dolžine noči, temveč predvsem od rutine, okolja in odnosa do samega sebe. Zbrana priporočila treh priznanih strokovnjakinj – nevrologinje Meredith Broderick, psihologinje Jade Wu in terapevtke Annie Miller – nakazujejo pot do boljše kakovosti spanja in prijetnejših juter.
Lepota in zdravjeDobre navadepred 16 urami in 29 minutami
Jajca veljajo za eno najbolj hranilno bogatih živil, ki jih je enostavno vključiti v vsakodnevno prehrano. A kljub njihovi vsestranskosti se še vedno pojavlja vprašanje, ali obstaja najboljši čas za njihovo uživanje. Znanstvene raziskave kažejo, da ključ ni v uri, temveč v načinu priprave, količini in celotni sestavi prehrane.

ponedeljek, 21. julij

Nacionalni inštitut za javno zdravje opozarja, da vročina lahko močno vpliva na zdravje, predvsem pri ranljivejših skupinah. Z upoštevanjem preprostih napotkov lahko zmanjšamo tveganje za zdravstvene težave in si olajšamo bivanje v obdobjih visokih temperatur, ki so vse pogostejša zaradi podnebnih sprememb.

petek, 18. julij

HPV oziroma humani (človeški) papilomavirusi so skupina izjemno razširjenih virusov, ki jih poznamo več kot 200 vrst. Virus se lahko prenese z različnimi spolnimi stiki z okužene osebe na drugo osebo. Ker pogosto okužba s HPV ne dela nobenih težav in se sploh ne zavedamo, da jo imamo, jo lahko nevede širimo.
Podjetje Spar Slovenija je sredi julija zaključilo dobrodelno zbiralno akcijo šolskih potrebščin, s katero je v sodelovanju z Zvezo Anita Ogulin napolnilo šolske torbe več kot 200 otrokom iz socialno šibkejših okolij.

četrtek, 17. julij

Mladostništvo je izjemno občutljivo obdobje, zaznamovano s številnimi telesnimi in duševnimi spremembami. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije kar eden od sedmih mladih med 10. in 19. letom trpi za duševno motnjo. Depresija in anksioznost sta najpogostejši, medtem ko je samomor tretji najpogostejši vzrok smrti med mladimi od 15. do 29. leta.
V Evropski uniji je imelo leta 2020 kar 55,8 odstotka odraslih prebivalcev prekomerno telesno težo, od tega je bilo skoraj petina debelih. Skoraj 5 odstotkov odraslih je sodilo v kategorijo hude debelosti. Podobne trende zaznavajo tudi drugod v svetu. Medtem ko pogosto slišimo, da za porast debelosti stoji pomanjkanje telesne dejavnosti, pa nova znanstvena študija razkriva, da je glavni vzrok drugje.

sreda, 16. julij

Ob prvi obletnici smrti humanitarke Anite Ogulin Zveza Anita Ogulin & ZPM začenja veliko akcijo srčnosti, namenjeno družinam v stiski. V humanitarnem skladišču v ljubljanskih Mostah bodo med 17. in 25. julijem zbirali osnovna živila z daljšim rokom trajanja in higienske pripomočke.

torek, 15. julij

Možganska kap je eden glavnih vzrokov smrti in invalidnosti v Sloveniji in čeprav mnogi verjamejo, da nastopi nenadoma, lahko telo že tedne prej pošilja opozorila. Zgodnje prepoznavanje teh znakov lahko odločno zmanjša tveganje za hude posledice ali celo reši življenje.
Precepljenost otrok v evropski in srednjeazijski regiji še naprej zaostaja za ravnmi iz časa pred pandemijo, opozarja novo poročilo Svetovne zdravstvene organizacije. Zaradi zmanjšane pokritosti z osnovnimi cepivi se po regiji širijo bolezni, ki bi jih bilo mogoče zlahka preprečiti, kot sta ošpice in oslovski kašelj.

ponedeljek, 14. julij

Okužba s humanim papiloma virusom (HPV) je ena najpogostejših spolno prenosljivih okužb, ki lahko, če ostane nezdravljena, povzroči različne oblike raka, zlasti raka materničnega vratu, pa tudi raka penisa, raka… The post <span data-text="Oglas" class="penci-sponsored-label"></span>Precepljenost proti HPV v občini Radlje ob Dravi: Skupaj varujemo zdravje mladih appeared first on Bogastvo zdravja .
Shranjevanje sadja v hladilniku je navada mnogih, vendar to ni vedno najboljša izbira, opozarja živilski tehnolog Mario Sánchez Rosagro, avtor priljubljene strani Lo de comer. V viralnem videu je poudaril, da lahko prezgodnje hlajenje t. i. klimakteričnega sadja – tistega, ki zori tudi po obiranju – občutno poslabša njegov okus in teksturo.
O zdravju se pogosto govori skozi velike spremembe, a včasih je dovolj že majhna vsakodnevna navada. Ena takšnih je vključevanje kakovostnega kakava v prehrano. Ta naravni izdelek je po številnih raziskavah eden izmed najbolj koristnih živil za telo in um, predvsem kadar se uživa v čim bolj čisti obliki.

sreda, 9. julij

Norice (vodene koze) so znana otroška bolezen, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Čeprav se bolezen lahko pojavi skozi vse leto, mnogi starši opažajo, da se primeri noric pogosteje pojavijo v… The post <span data-text="Oglas" class="penci-sponsored-label"></span>Norice poleti: mi planiramo morje, otrok ima pa norice. Nočna mora. appeared first on Bogastvo zdravja .

torek, 8. julij

Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC), ki deluje pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), opozarja na naraščajočo vlogo bakterije Helicobacter pylori pri raku želodca, zlasti med generacijami, rojenimi po letu 2008. Po najnovejših projekcijah naj bi v življenju kar 15,6 milijona ljudi razvilo raka želodca, pri čemer bo v 76 odstotkih primerov vzrok ravno ta bakterija.
V Laškem se je zaključil enajsti košarkarski kamp Gorana Dragića, ki je med 29. junijem in 5. julijem gostil rekordnih 145 otrok, starih med 9 in 15 let. Zavarovalnica Generali, dolgoletni partner Fundacije Goran Dragić, je tudi letos omogočila, da so se kampa udeležili tudi otroci iz socialno ogroženih okolij, vključeni v programe Zveze Anita Ogulin in Zveze prijateljev mladine.
Motnja hranjenja, imenovana ortoreksija nervoza, postaja vse pogostejša, predvsem med najstniki, mladimi odraslimi in posamezniki, ki se ukvarjajo s športom, kjer je telesna podoba v ospredju. Gre za pretirano in obsesivno osredotočenost na "čisto" in "zdravo" prehrano, ki lahko resno ogrozi tako telesno kot duševno zdravje.
Gesta dotikanja las je pogost in pogosto nezavedni gib, ki se pojavlja pri številnih ljudeh, še posebej tistih z daljšimi lasmi. Čeprav je bila dolga leta razumljena predvsem kot znak spogledovanja, sodobna psihologija opozarja, da ta navada skriva širok spekter pomenov – od izraza stresa in dolgčasa do kompulzivnega vedenja.
Navada spanja v nogavicah je za marsikoga povsem običajna, a psihološki strokovnjaki opozarjajo, da ima ta gesta lahko globlje pomene. Gre za rutino, ki presega udobje in razkriva osebnostne značilnosti ter čustvene potrebe posameznika.