Vir: Dobre navade

sreda, 14. maj

Brokoli pogosto deli mnenja – nekateri ga obožujejo, drugi težko prenašajo njegov okus ali teksturo. A skrivnost uživanja v tej hranljivi zelenjavi se po mnenju kuharske mojstrice Elizabeth Rider skriva v načinu priprave.
Kefir, fermentirana mlečna pijača, znana po bogati vsebnosti naravnih probiotikov, je zadnja leta vse bolj priljubljena, a za marsikoga še vedno skrivnostna. Med tistimi, ki so se odločili preveriti, ali gre res za superživilo, je tudi zdravstvena novinarka britanskega časnika The Independent, ki se je podala v 30-dnevni kefir izziv – z rezultati, ki so jo prijetno presenetili.

torek, 13. maj

Televizija Slovenija se tudi letos med 19. in 25. majem pridružuje humanitarni akciji Pomežik soncu, ki jo organizira Zveza prijateljev mladine Slovenije z namenom omogočiti brezplačno letovanje otrokom iz socialno šibkejših okolij. V akciji sodeluje vrsta televizijskih oddaj, ki bodo skozi svoje vsebine pozivale gledalce k donacijam.
Možganska kap je najpogostejša nevrološka bolezen na svetu, ki v Sloveniji vsako leto prizadene več kot 4000 ljudi. Ob današnjem evropskem dnevu osveščanja o možganski kapi v Društvu za zdravje srca in ožilja poudarjajo pomen pravočasnega prepoznavanja znakov, ukrepanja in zmanjševanja dejavnikov tveganja.

petek, 9. maj

Policisti iz Radovljice so med jutranjim patruljiranjem opazili obnemoglega malega sokola ob cesti. Šlo je za postovko, ki ni mogla poleteti zaradi poškodovane peruti. Na kraj je prej poklical tudi občan, ki je opazil ptico in poklical na pomoč.
Kolumbijski urolog Francisco Javier Usubillaga je na svoji spletni strani objavil pojasnila glede pogosto napačnih prepričanj o vplivu piva na zdravje prostate. Izpostavlja, da kronično in prekomerno uživanje alkohola, vključno s pivom, lahko spodbuja vnetja v telesu, kar se lahko odraža tudi v težavah s prostato.

četrtek, 8. maj

Jok po spolnem odnosu ni redek pojav, ampak del zapletene čustvene reakcije, znane kot postkoitalna disforija. Gre za stanje, v katerem posameznik po intimnem stiku občuti žalost, tesnobo ali sram, pogosto brez jasnega razloga. Raziskave kažejo, da je to doživelo že več kot polovica žensk in štirje od desetih moških.
Svetovna organizacija za možgansko kap opozarja, da bo vsak četrti Zemljan, ki je danes starejši od 25 let, v svojem življenju utrpel možgansko kap.
Napovedi Svetovne organizacije za možgansko kap kažejo, da bo do leta 2040 število obolelih po svetu naraslo za kar 35 odstotkov. Vsak četrti človek, starejši od 25 let, bo tekom življenja doživel možgansko kap, kar je po besedah slovenskih strokovnjakov resno opozorilo za ukrepanje.
Skoraj vsi med poljubom zapremo oči, ne da bi se tega sploh zavedali. Zdaj psihologi z univerze Royal Holloway v Londonu pojasnjujejo, zakaj se to dogaja. Raziskava je pokazala, da se naši možgani težko osredotočajo na dotik, če so hkrati zaposleni z vizualnimi dražljaji. Zapiranje oči zato ni romantična gesta, temveč nevrološka potreba.
V ameriški zvezni državi Teksas, kjer velja za skoraj neomejeno pravico do nošenja strelnega orožja, je še vedno v veljavi zakon, ki državljanom omejuje število spolnih igračk, ki jih lahko posedujejo. Po veljavnem kazenskem zakoniku posameznik ne sme imeti več kot šest tovrstnih naprav, sicer mu grozita do dve leti zapora in denarna kazen do deset tisoč dolarjev.
Čeprav se marsikdo zaljubi že v najstniških letih in z izbrancem ostane vse življenje, raziskave kažejo, da obstaja obdobje, ko je po matematični teoriji najbolj verjetno najti ljubezen. Danska spletna stran Senest se je sklicevala na delo britanske matematičarke Hannah Fry, ki je analizirala tako imenovano »teorijo optimalnega ustavljanja« in jo povezala z iskanjem partnerja.

sreda, 7. maj

Starejše vzmetnice so pogosto vir alergij in astme ter vzrok za slab spanec, s tem pa tudi za zdravstvene težave.

torek, 6. maj

Osemletni Matic, ki ima redko bolezen Duchennovo mišično distrofijo, je že v ZDA, kjer bo kmalu prejel gensko zdravilo Elevidys. Potem ko je Društvo Viljem Julijan s pomočjo donatorjev iz vse Slovenije zbralo več kot dva milijona evrov, je Matic skupaj s staršema prejšnji teden odpotoval na zdravljenje na Florido, v bolnišnico Nemours Children’s Hospital.
Afte ali razjede v ustih so sicer nenevarno, a zelo nadležno stanje, ki ga mnogi doživljajo večkrat letno. Vzroki zanje so lahko različni – stres, hormonske spremembe, alergije – a pogosto so povezane tudi s pomanjkanjem določenih hranil. Po mnenju strokovnjakov iz zobozdravstvene klinike Can Paredalla lahko prav uravnotežena prehrana močno vpliva na zmanjšanje pojava teh bolečih ranic.
Neželena osamljenost je postala ena od večjih družbenih težav sodobne Evrope. V Evropski uniji prizadene kar vsakega petega prebivalca, kaže Barometer neželene osamljenosti 2024. Kar dve tretjini oseb, ki jo doživljajo, so v tej situaciji že več kot dve leti. Osamljenost vpliva ne le na duševno, ampak tudi na telesno zdravje, opozarjajo strokovnjaki, rešitev pa pogosto tiči v nečem tako osnovnem, a hkrati zahtevnem – v prijateljskih odnosih.

ponedeljek, 5. maj

Ob mednarodnem dnevu babic so v Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije opozorili na ključno vlogo babic v izrednih razmerah, kot so naravne nesreče, oboroženi spopadi in posledice podnebnih sprememb, ki pogosto najmočneje prizadenejo ženske. Poudarili so, da babice ne skrbijo le za varen porod, temveč tudi za osnovno zdravstveno oskrbo žensk, otrok in mladostnikov v najtežjih okoliščinah.
Ob svetovnem dnevu pljučne hipertenzije so iz Združenja za pljučno hipertenzijo opozorili na številne izzive, s katerimi se bolniki srečujejo pri postavitvi diagnoze te redke, a resne bolezni. Ključno sporočilo letošnje kampanje je pomen zgodnje prepoznave bolezni, saj prav pravočasna diagnoza pomembno vpliva na potek zdravljenja in kakovost življenja.

nedelja, 4. maj

Na tekih Wings for life, ki so danes potekali po vsem svetu, tudi v Ljubljani, so zbrali skupno 8,6 milijona evrov, prireditev pa se je udeležilo več kot 310.000 tekačev, so sporočili prireditelji. V Sloveniji je bilo udeležencev 4738.

četrtek, 1. maj

Kortizol, znan tudi kot stresni hormon, ima pomembno vlogo pri odzivu telesa na stres, vendar lahko njegovo dolgotrajno povišanje vodi do številnih zdravstvenih težav. Strokovnjaki opozarjajo, da lahko ustrezna prehrana igra ključno vlogo pri uravnavanju tega hormona, pri čemer ima vitamin C posebej pomemben vpliv.