Vir: STAznanost

petek, 31. januar

Evropska vesoljska agencija (ESA) je v sredo sporočila, da je nedavno odkrila asteroid 2024 YR4, ki mu pripisujejo minimalno možnost, da leta 2032 zadane Zemljo. Premer asteroida trenutno ocenjujejo na 40 do 100 metrov, njegovo možnost trka z Zemljo pa na 1,2 odstotka.

četrtek, 30. januar

Na globalni ravni se soočamo z vse pogostejšimi napadi iz zraka, nadzorovanjem, podnebnimi spremembami ter nevarnostmi gospodarskega in vojaškega izkoriščanja vesolja, kar ima velik psihološki učinek na ljudi. Nujno je zato treba opredeliti nove človekove pravice, ki bi ljudi zaščitile pred sodobnimi grožnjami, so danes poudarili na okrogli mizi.
Vlada je sprejela predlog novele zakona o praznikih in dela prostih dnevih, ki kot nov državni praznik uvaja dan znanosti, ki bo 10. novembra. Praznik, ki je namenjen približevanju znanosti širši javnosti, ne bo dela prost dan, so po seji vlade sporočili z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

sreda, 29. januar

Na pediatrični kliniki UKC Ljubljana so predstavili slovenski referenčni genomski projekt, ki ga klinika izvaja skupaj s partnerji. V projektu bodo sekvencirali genome 500 zdravih prostovoljcev. Odkrivali bodo tveganja, ki jih je mogoče zdraviti. Cilj je, da bi bilo zdravljenje v prihodnosti prilagojeno vsakemu posamezniku.
Človeštvo po oceni jedrskih znanstvenikov še nikoli ni bilo bližje lastnemu uničenju, je razvidno iz zadnje posodobitve t. i. ure sodnega dne. Desetletja star mednarodni simbol neprofitne organizacije Bulletin of Atomic Scientists s sedežem na Univerzi v Chicagu letos kaže 89 sekund do polnoči.

torek, 28. januar

V Osrednji knjižnici Celje so danes ob odprtju razstave Lahko tehnologija reši svet? gostili razpravo o pomenu inovacij na področju vesoljskih tehnologij. Na razstavi so predstavljene inovativne rešitve javnih ustanov ter zasebnih podjetij Slovenije in Švice. Slednja je sicer ustanovna članica Evropske vesoljske agencije (Esa).
Slovenski raziskovalci so nedavno sodelovali pri dveh evropskih raziskavah, ki sta razkrili nova spoznanja o življenju evrazijskega risa. Risi iz različnih območjih po Evropi se razlikujejo v tem, koliko živali uplenijo v določenem času, v Sloveniji pa je bilo preživetje odraslih risov med najvišjimi v Evropi, so med drugim pokazali rezultati.
Mednarodna strokovna komisija je izbrala 18 finalistov za 11. Medisov natečaj, v okviru katerega vsako leto nagrajuje znanstvenoraziskovalne dosežke v medicini in farmaciji. Med finalisti natečaja sta tudi slovenski zdravnici, in sicer Alja Kavčič s področja pediatrije in Vesna Marija van Midden s področja nevrologije. Slavnostna podelitev nagrad bo 13. marca v Ljubljani.

ponedeljek, 27. januar

Mladim se pogosto zdi, da nimajo vpliva na naslavljanje družbenih in okoljskih izzivov, izsledke ankete platforme U-Report, izvedene v okviru projekta Stičišče za oblikovanje politik, povzema ministrstvo za javno upravo. Med temami, ki so jih v tej luči izpostavili mladi, so podnebne spremembe, stanovanjska problematika in trajnostni razvoj.
Generacije slovenskih deklet, ki so cepljene proti HPV, za skoraj polovico manj zbolevajo za predrakavimi spremembami materničnega vratu visoke stopnje kot generacije, ki te možnosti še niso imele, je pokazala kohortna raziskava programa Zora. Brezplačno cepljenje proti HPV za dekleta v Sloveniji izvajajo od leta 2009, za dečke pa od leta 2021.

nedelja, 26. januar

Današnja družba, zaznamovana s permisivno vzgojo, individualizmom in tekmovalnostjo, spodbuja porast oseb s psihopatskimi značilnostmi, opozarjajo strokovnjaki. Njihovo vedenje ruši medosebne odnose in povzroča družbeno in gospodarsko škodo. Ključno je zato njihovo prepoznavanje in razumevanje, k čemur bo prispeval tudi novi slovenski inštitut.
Generacije slovenskih deklet, ki so cepljene proti HPV, za skoraj polovico manj zbolevajo za predrakavimi spremembami materničnega vratu visoke stopnje kot generacije, ki te možnosti še niso imele, je pokazala kohortna raziskava programa Zora. Brezplačno cepljenje proti HPV za dekleta v Sloveniji izvajajo od leta 2009, za dečke pa od leta 2021.
Danes je mednarodni dan čiste energije, ki je namenjen ozaveščanju in spodbujanju ukrepov za pravičen in vključujoč prehod na čisto energijo, ki koristi ljudem in planetu. Je namreč ključnega pomena v boju proti podnebnim spremembam, saj velik del toplogrednih plinov nastaja pri uporabi fosilnih goriv, poudarjajo ZN.

petek, 24. januar

Rektorska konferenca je danes razpravljala o kazalnikih za spremljanje uresničevanja resolucije o nacionalnem programu visokega šolstva do 2030, ki so bili predstavljeni na zadnji seji sveta za visoko šolstvo. Sprejeli so odločitev, da bodo imenovali delovno skupino, ki bo izoblikovala predlog izhodiščnih in ciljnih vrednosti teh kazalnikov.
Inštitut za kineziološke raziskave ZRS Koper je zagnal projekt NeuroDance. V okviru projekta, ki združuje sedem organizacij iz štirih držav, bodo razvili posebne plesne programe, prilagojene potrebam oseb s Parkinsonovo boleznijo in drugimi nevrodegenerativnimi motnjami, s tem pa prispevali k izboljšanju kakovosti njihovega življenja.
Zaživel je Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Naloga inštituta je ozaveščanje o simptomih in vplivu psihopatije na posameznika in družbo, so danes pojasnili na novinarski konferenci. V sklopu inštituta je na voljo tudi prvi brezplačni spletni psihološki svetovalec za področje psihopatije.
V Centru za tehnologije genske in celične terapije in Kemijskem inštitutu so danes pozdravili vstop Slovenije v Evropsko raziskovalno partnerstvo za redke bolezni (ERDERA). Ta slovenskim raziskovalnim ustanovam, podjetjem in kliničnim organizacijam odpira možnosti za mednarodno sodelovanje na področju raziskav in razvoja zdravil za redke bolezni.
Kakovost zraka v Sloveniji je boljša kot pred desetletji, a v posameznih krajih še vedno prihaja do prekomernega onesnaženja. Konec decembra so bile povišane ravni delcev PM10 in PM2,5, glede katerih je Slovenija v vrhu držav EU, poleti ostaja težava prizemni ozon. Izpostavljenosti delcem PM2,5 pripisujejo 1280 smrti v državi letno, ozonu 340.
Vključitev umetnosti v pouk pripomore povečati privlačnost naravoslovnih predmetov za učence, sta v raziskavi ugotovila Julia Lauss in Christoph Helm z linške univerze Johannesa Keplerja. Rezultati raziskave so tudi pokazali, da umetnost, ki je vključena v pouk, spodbuja socialne veščine in lahko pozitivno vpliva na razredno klimo.