Vir: Monitor

torek, 27. maj

Slika članka
Miška, ki obljublja konec potnih dlani
Na sejmu Computex 2025 je podjetje Pulsar predstavilo nenavadno, a praktično inovacijo v svetu igralnih mišk.
Slika članka
Dvojica dva tedna mučila lastnika 30 milijonov dolarjev v bitcoinu
Dvojica storilcev je na Manhattnu ugrabila italijanskega turista, sicer svojega poslovnega partnerja, in ga 17 dni mučila, da bi izvedela geslo za dostop do njegovih bitcoinov. Enega izmed storilcev so že aretirali in obtožili, drugega še iščejo. Žrtev se zdravi v bolnišnici.
Slika članka
Prvotni emojiji iz leta 1999 se poslavljajo
Danes so samoumevni po celem svetu, a moderni emojiji so se začeli na Japonskem konec minulega tisočletja. Sedaj bo uradna zbirka iz leta 1999, ki je bila nazadnje posodobljena leta 2013, upokojena.

ponedeljek, 26. maj

Slika članka
Vse barve sveta
Na področju grafike in oblikovanja je sistem Pantone nepogrešljivo orodje za profesionalce in ustvarjalce po vsem svetu. S svojo zgodovino, z zanesljivim delovanjem ter s široko uporabnostjo je postal globalni standard za komunikacijo in reprodukcijo barv.
Slika članka
Živeti nevarno, vendar hitro
Kako (še dodatno) pohitriti računalnikov pogon SSD in zakaj previdnost ni odveč.
Slika članka
Majhno namesto velikega, domače namesto industrijskega
Najbolj ozaveščenim uporabnikom IT je prekipelo, ko so vodje največjih tehnoloških podjetij čez noč obrnili ploščo, začeli vleči poslovne poteze, ki godijo aktualnemu predsedniku ZDA, in s tem pokazali, da jim je bistveno manj mar za svoje uporabnike in stranke kot za dobiček. Na udaru so vsa podjetja iz velike tehnološke peterice – Alphabet (Google), Meta (Facebook), Amazon, Microsoft in Apple.
Bliža se 14. oktober, datum, ki ga je Microsoft določil kot konec podpore za Windows 10. Če bomo hoteli varno živeti še naprej, bo treba namestiti Windows 11, kar bo za sabo najverjetneje potegnilo nakup novega računalnika.
Sodobna logistika ni zgolj niz tehničnih inženirskih izzivov, temveč umetnost usklajevanja tokov, prostorov, ljudi in časa, kjer vsak element – od načrtovanja poti do upravljanja zalog – zahteva ustvarjalno vizijo, dobro strategijo in še boljšo izvedbo. Logisti uporabljajo podatkovne modele kot čopiče, orodja IoT in umetno inteligenco kot barvno paleto, medtem ko digitalni dvojčki, avtomatizacija in...
Slika članka
Internet danes pomeni Tiktok
Včasih ko sem zatopljena v drsanje po telefonu, nagnem glavo in se zavem, da sploh ne vem točno, katero aplikacijo uporabljam. Posnetek namreč zasede celoten telefon, in ko podrsam s prstom, se pojavi naslednji. To me nekoliko zmede, zato na obrobju zaslona iščem kak napis. Mogoče strmim v posnetek na Tiktoku ali katerem od drugih številnih družbenih omrežjih, ki so mu na las p...
Slika članka
Konec učenja tujih jezikov
Kitajščine se kampanjsko učim že nekaj let in sem daleč od tega, da bi jo govorila tekoče. Kljub temu sem jo v videu obvladala do popolnosti, vsako pismenko, ki ponazarja zlog, izgovorila brez napake in v pravem tonu kot naravni govorec. Slovnične napake in neprijetni premori so izginili, nadomestil jih je enakomeren, le nekoliko tuje zveneč glas.
Slika članka
Kdor smrči, zlo ne misli
Smrčanje je zoprna zadeva tako za izvajalca kot sprejemalca. Ni malo partnerjev (običajno partneric), ki se nad svojimi dragimi pritožujejo, da ponoči glasno smrčijo. Smrčanje pa ni vedno le moteča navada, temveč lahko kaže na resno zdravstveno težavo, kot je spalna apneja. Ta lahko negativno vpliva na zdravje srca, raven energije in splošno kakovost življenja.
Slika članka
Kemični čarovniki
V zadnjih mesecih se več govori o skrivnostnih elementih z nenavadnimi imeni, brez katerih ne bi bilo modernih elektronskih čudes. Gadolinij, prazeodim, lutecij in ostali so druščina elementov, za katere obstaja lepo, a nekoliko starinsko poimenovanje: prvine redkih zemelj. Potrebujemo jih malo, a brez njih ne gre. Praktično vso svetovno proizvodnjo obvladuje Kitajska, ki se te moči zaveda.
Slika članka
Evropska samostojna pot v digitalno prihodnost
Evropa si v zadnjem času močno prizadeva, da bi vzpostavila lastno digitalno infrastrukturo, predvsem pa svoje informacijske storitve, tako za podjetja kot potrošnike. Ta hip ponudba povsem evropskih storitev ni velika, obenem pa je še je razdrobljena in malo poznana, predvsem zunaj izvorne države. Zaradi novih svetovnih političnih razmer in predvsem razpoloženja Evropejcev pa se to utegne spremeniti, zato je...
Slika članka
Od iger do skrajno resnih reči
Ponavadi poreklo aplikacije pri njeni izbiri ni najvažnejša reč in tudi pri igričarskem servisu GOG večina ne pomisli, da za njim stojijo Poljaki iz družbe CD Projekt, se pravi tisti, ki so napravili igre Witcher. Na GOG nas je večina pred časom preprosto naletela zaradi njegovega prvotnega namena: ohranjanja in distribuiranja starejših iger. Od tod izvira tudi ime, saj se je zadeva sprva imenovala Good Old Games.
Slika članka
Digitalizacija, avtomatizacija in robotizacija
V sodobnem zdravstvu se razvoj naprednih tehnologij poglobi v posameznikovo biologijo, materializacijo anatomske unikatnosti in mehansko preobrazbo kirurških postopkov. Ste pripravljeni na zdravstvo prihodnosti?
Slika članka
Naš izbor na iPhonu
Launcher X Program omogoča hiter dostop do aplikacij, bližnjic in spletnih strani prek prilagodljivih pripomočkov z lastnimi ikonami, s prosojnostjo ter z obliko časa in datuma.
Slika članka
Naš izbor na Androidu
BlurWall BlurWall je program za samostojno izdelavo zamegljenih ozadij s poljubne slike na dežurnem telefonu.
Slika članka
Mostovi med novim in starim
Hiter tehnološki napredek ne pomeni, da se moramo posloviti od podatkov na starejših nosilcih, kot so diski, enote CD in DVD s priključki IDE ali … diskete. Vmesniki za nekaj evrov so hitra in poceni rešitev celo za priklop starih tiskalnikov.
Slika članka
Zasebni iskalniki
Danes uporabljamo spletne iskalnike za najrazličnejše namene – z njimi iščemo kuharske recepte, načrtujemo počitnice ali preurejamo hišo. Pametni telefoni so iskanje informacij še poenostavili, saj imamo dostop do spleta skoraj ves čas. Med iskalniki že dolga leta prevladuje Google, ki obvladuje 90 odstotkov svetovnega trga. Kljub tej prevladi pa obstaja veliko uporabnih orodij in alternativnih iskalnikov,...
Slika članka
Vse v enem
Kakovostne videokonference so za nemoteno delo vedno bolj pomembne, še posebej če želimo s tehnologijo nadomestiti fizično prisotnost na sestanku. Kakovosten zvok in osredotočenost na trenutnega govorca sta ključnega pomena, ravno tako tudi združljivost z različnimi videokonferenčnimi platformami.