Vir: Monitor

sreda, 21. maj

Slika članka
Ameriški predstavniški dom proti Huaweijevemu HarmonyOS-u
Huawei se je v ZDA znašel pod dodatnim političnim pritiskom, potem ko je podjetje že sedaj odrezano od novih tehnologij strojne in programske opreme. Sedaj sta republikanski in demokratski član predstavniškega doma v Kongresu pozvala administracijo, naj blokira še Huaweijev lastni operacijski sistem HarmonyOS.

torek, 20. maj

Slika članka
Microsoft v Windows javno odprl kodo Linuxovega jedra
Microsoft je Linuxovo kodo, ki teče v Windows in poganja WSL (Windows Subsystem for Linux), popolnoma odprl in postavil na ogled. Po novem odprtokodni WSL lahko snamemo v celoti, vključno s kodo, si ga ogledamo, popravimo in prevedemo. Spremembo so najavili na letni konferenci Build.
Slika članka
Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit
V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

ponedeljek, 19. maj

Slika članka
Nadgradnja evropske UI tovarne Leonardo
Evropska skupna pobuda za visokozmogljivo računalništvo (EuroHPC JU) je v maju 2025 podpisala pogodbo z družbo Eviden za nadgradnjo italijanskega superračunalnika Leonardo z novo arhitekturo za umetno inteligenco, imenovano LISA (Leonardo Improved Supercomputing Architecture). Ta nadgradnja bo okrepila podporo razvoju velikih jezikovnih modelov (LLM) in multimodalne generativne umetne inteligence ter utrdila...
Slika članka
Kriptomilijonarji se bojijo za svoja življenja
V svetu kriptovalut se ne povečuje le vrednost digitalnih sredstev, temveč tudi tveganja za varnost tistih, ki so z njimi obogateli.
Slika članka
OpenAI in Google utrjujeta položaj na področju UI
V najnovejšem poročilu platforme Poe, ki spremlja uporabo več kot 100 umetno inteligentnih modelov, so se pokazale pomembne spremembe v razmerjih moči med vodilnimi ponudniki AI. OpenAI in Google sta utrdila svoj položaj na trgu, medtem ko je Anthropic zabeležil opazen upad.
Slika članka
SpaceX gradi alternativo za GPS
GPS in njegovi sorodniki – Galileo, Baidou, GLONASS – uporabljajo manjše število satelitov v visokih orbitah za določanje položaja na Zemlji. A šlo bi tudi drugače, denimo s Starlinkovimi sateliti. Tako meni SpaceX, ki je to zamisel predstavljal ameriški Komisiji za telekomunikacije (FCC).
Slika članka
Konec ARM-jevih Cortexov
Cortex je resda legendarna ARM-jeva blagovna znamka, ki pa je postala tako uspešna, da ARM vse svoje čipe poimenuje Cortex, kar povzroča zmedo. Tega so se zavedeli tudi sami, zato so se odločili za radikalen rez. Ime Cortex bodo upokojili, nadomestilo pa ga bo več znamk, ki se bodo ločile po namembnosti.

nedelja, 18. maj

Slika članka
Evropa razvija odprto platformo za spletno iskanje
Evropska unija je naredila pomemben korak k digitalni suverenosti z razvojem projekta OpenWebSearch.EU, katerega cilj je ustvariti odprto in neodvisno infrastrukturo za spletno iskanje. Projekt, ki se je začel septembra 2022, združuje 14 raziskovalnih in računalniških centrov iz sedmih držav ter si prizadeva za vzpostavitev Evropskega odprtega spletnega indeksa (OWI).

sobota, 17. maj

Slika članka
Google želel kupiti Netflix
V nedavnem intervjuju na podkastu All-In je izvršni direktor Googla, Sundar Pichai, razkril, da je podjetje na neki točki resno razmišljalo o prevzemu Netflixa.
Slika članka
Apple CarPlay Ultra
Apple je po večletnem čakanju in zamudah končno predstavil CarPlay Ultra, naslednjo generacijo svojega avtomobilskega vmesnika, ki združuje najboljše iz sveta iPhona in avtomobilske tehnologije. Prvi avtomobilski proizvajalec, ki je uvedel to tehnologijo, je Aston Martin, ki jo je vključil v svoje modele DBX, Vantage, DB12 in Vanquish, namenjene trgom v ZDA in Kanadi.

petek, 16. maj

Slika članka
TLC predstavil monitor z ločljivostjo 8K in osveževanjem 1000 Hz
Na sejmu Display Week 2025 je kitajski proizvajalec TCL CSOT predstavil prototip računalniškega monitorja, ki premika meje tehnologije.
Slika članka
Intelovi procesorji imajo varnostne luknje, naložite popravke!
Intelu letos kar ne zmanjka težav, saj so po vseh tegobah za nameček v njegovih procesorjev odkrili nove ranljivosti. Za začetek lahko bralce razočaramo, da procesorjev kot takih ne morejo popraviti, a k sreči bo zadoščalo, če posodabljajo operacijski sistem in firmware na matični plošči.
Slika članka
Kitajci obrnili hrbet iPhonom
Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

četrtek, 15. maj

Slika članka
ChatGPT Grkinji iz kavne usedline prebral, da jo mož vara
V Grčiji je odmevala nenavadna zgodba o ženski, ki se je odločila za ločitev od moža, ko ji je umetna inteligenca povedala, da jo mož vara.
Slika članka
Tudi doživljenjske naročnine niso več to, kar so nekdaj bile
Ponudnik VPN storitev VPNSecure je odpovedal vse doživljenjske naročnine, ker novi lastniki niso vedeli, da so jih prodajali.
Slika članka
Sprememba: Microsoft 365 boste lahko uporabljali tudi na starih računalnikih
Microsoft sicer že celo leto grozi, kako bo 14. oktobra s koncem podpore za Windows 10 prenehal delovati tudi cel kup aplikacij in storitev, a so sedaj potihoma spremenili stališče. Aplikacije Microsoft 365 bodo podpirali še tri leta, in sicer do oktobra 2028.
Slika članka
Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti
Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

sreda, 14. maj

Slika članka
Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala
Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.
Slika članka
Reddit je star 20 let!
Pred natanko 20 leti sta Steve Huffman in Alexis Ohanian, ki sta končala študij na univerzi v Virginiji, želela ustvariti osrednjo spletno stran, kjer bi ljudje lahko razpravljali o zanimivih vsebinah z interneta. Želela sta ustvariti nekakšno domačo stran interneta, kar tedaj sploh ni bila nova ideja. A nista si mogla misliti, kako močno bosta spremenila svet.