Vir: Portal plus

petek, 11. april

Predstavljajte si, kaj bi se zgodilo, če bi slovenski premier nekega dne ugotovil, da obstaja genialen način, kako v trenutku pokončati pošast, imenovano korupcija v javnem zdravstvu. Z nekaj zakonskimi spremembami bi ZZZS naložili, da mora financirati vse ponudnike zdravstvenih storitev, ki so kvalificirani, licencirani in ki lahko zagotavljajo tiste zdravstvene storitve, ki jih pacienti potrebujejo, pri čemer pa je popolnoma vseeno, ali gre za javne ali zasebne ponudnike. Glavno je to, da je storitev opravljena kvalitetno, strokovno in v okviru finančnih omejitev. Greste stavit, kdo bo bolj učinkovit in uspešnejši? Zasebni ponudnik, brez dvoma, saj bo v kali zatrl kakršno koli misel o korupciji. Kdo pa je tako nor, da bo kradel samemu sebi?!
Prvi guverner Banke Slovenije dr. France Arhar je lepo opisal sedanje dogajanje v globalni ekonomiji. Premalo je kredibilnih dejanj, preveč pa natolcevanj, osebnega nastopaštva in nepremišljenih izjav, ukrepov, ki podirajo temelje ekonomije in povzročajo nepotrebno paniko, nove konflikte. (Vir: MMC)

četrtek, 10. april

Med največjim dogodkom, ki bo vplival na življenja Evropejcev, celega sveta, seveda tudi državljanov Slovenije, ko se dnevno oglaša celo anemična predsednica Evropske komisije, ko francoski predsednik in angleški premier sklicujeta izredne sestanke glede obrambe, gospodarstva, vratolomnih carinskih ukrepov nepredvidljivega Donalda Trumpa, ki jih je pod pritiski svojih prijateljskih milijarderjev sicer zamrznil (razen za Kitajsko, za katere carine od danes znašajo že 145 odstotkov!), je naša zunanja politika usmerjena v Togo in Benin. V uvoz natikačev za 250 evrov.
Vir: The Week
Luka Dončić pred začetkom tekme v Dallasu ni mogel skriti solz ob poslovilnem videu, ki so ga pripravili v njegovem nekdanjem klubu. Luka se je sicer hitro zbral in s fantastično predstavo (45 točk) skorajda osebno premagal nekdanje soigralce, kar pa mu ni zameril nihče. Celotna dvorana mu je ne glede na to namenila stoječe […]

sreda, 9. april

Ameriški predsednik Donald Trump še vedno verjame, da bo z danes uvedenimi brutalnimi carinami za okoli 90 držav (za Kitajsko so te po Trumpovem izbruhu jeze zaradi povratnih ukrepov kar 104 odsotne) okrepil ameriško gospodarstvo. (Vir: CNN)

torek, 8. april

S kakšno pravico obsojamo mlade, s kakšno pravico mediji zaobidejo nasilje odraslih, ko se spravljajo na nasilje med otroki? Najprej bo potrebno urediti nasilje med odraslimi in šele potem nastopijo pogoji za ureditev nasilja med mladostniki. Spremeniti bo potrebno vzorce vedenja, ki dajejo prednost nasilju. Nasilje med mladimi je samo del nasilja, ki je prisotno v sodobni družbi. Z obsojanjem mladih in njihovim pošiljanjem v zapore ga prav gotovo ne bomo rešili, ampak samo še okrepili. Vprašanje je, ali smo pripravljeni več narediti na sebi in zmanjšati nasilje v družbi. Rešitev ni v tem, da smo še bolj agresivni proti mladostnikom, ampak da postanemo manj agresivni, kar pa ne bo lahko. Kajti mir pride šele po velikih naporih cele generacije in ne samo mladih.
Slika članka
“Postavlja se vprašanje, za koga vi delate? Ali vi v Sloveniji ščitite srbske ali slovenske interese?”
Voditelj Uroš Slak v skoraj dvajsetminutnem pogovoru od ljubljanskega župana Zorana Jankovića ni dobil jasnega odgovora o tem, ali je dejansko prejel ponudbo srbskega predsednika, da postane predsednik vlade Srbije. Kot je bilo razumeti iz momljanja župana in nervoznega izmikanja, preskakovnja na različne druge nepovezane teme (Ukrajina, Gaza, Mercator, vojna v Bosni…) naj bi si […]

ponedeljek, 7. april

Bojana Pustinek Miočić, učiteljica zgodovine in sociologije, je na družbenih omrežjih objavila ostro, a utemeljeno kritiko šolskega ministra Vinka Logaja, ki so ga najnovejša razkritja nasilja na slovenskih šolah ujela nepripravljenega. Očitno so zaostrene razmere enostavno preveč za tega starega gospoda, ki je že mirno užival kot upokojenec, pa se je, ko ga je politika vpoklicala v imenu naroda, ponovno aktiviral in prevzel ministrski resor od svojega anemičnega predhodnika, čigar ime smo že zdavnaj pozabili. Zdaj se je nesrečni Logaj se je znašel v napetih razmerah, ki zahtevajo energičnega, odločnega in predvsem mlajšega človeka. Zato bi seniorski minister naredil uslugo šolnikom in predvsem sebi, če bi čim prej odstopil. Morda že ta teden.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić si želi, da bi bil v prihodnosti voditelj Srbije sedanji ljubljanski župan Zoran Janković. (Vir: MMC)

nedelja, 6. april

Ali so slovenski mediji res v krizi? Odgovor je pritrdilen. Toda v krizi so bili tudi lani in bodo bržkone še v prihodnjih letih. Ali so za to nezavidljivo stanje krivi lastniki medijev? Nikakor ne. Ali so problem zasebni lastniki, ki naj bi jim šlo le za profit, zato odpuščajo najboljše novinarje, ker jih največ stanejo? Tudi ta odgovor ni pritrdilen. Medijske hiše so gospodarske družbe in razen v policijskih državah o njih odločajo na eni strani bralci, na drugi pa trg. Torej zakon ponudbe in povpraševanja. Če kdo ni previdel, kakšen bo razvoj dogodkov na področju medijev, za to ne more kriviti kapitalizma.
Vedno več jih je in vedno več jih bo. Kitajskih avtomobilov na slovenskih in evropskih cestah namreč. Donald Trump je ta teden resda poskrbel, da se bo kitajska avtomobilska industrija soočila s precej višjimi carinami pri prodaji avtomobilov na ameriškem trgu, toda Evropejci smo miroljubni in če se nam že obeta trgovinska vojna z Združenimi državami, potem res ni potrebe, da jo imamo še s Kitajsko. Zato si uvodni stavek zapomnite in se ne čudite, ko boste naslednjič tudi na slovenskih cestah videli avto z neznanim logotipom, ki vas bo morda spominjal na kak evropski avtomobil premijskega razreda, le da bo precej manjši - in tudi cenejši seveda. Preizkusili smo Geely Coolray, ki je tudi eden redkih avtomobilov "made in China" s klasičnim motorjem na notranje izgorevanje, čeprav so Kitajci največji proizvajalci električnih vozil na svetu in bodo v prihodnjih letih z njimi množično prodirali tudi k nam.

sobota, 5. april

Prof. dr. Mojmir Mrak z Ekonomske fakultete v Ljubljani je izpostavil, da Trumpovi brutalni carinski ukrepi nimajo nobene ekonomske logike. Že prvi dan so strmoglavile vrednosti številnih ameriških podjetij, izgube dosegajo tisoč milijard. V nasprotju s Trumpovimi napovedmi je padla tudi vrednost dolarja, zaradi že sprejetih (Kitajska) in številnih napovedanih protiukrepov (EU, Avstralija, Kanada, Združeno […]

petek, 4. april

Dan po zgodovinsko norem napadu Združenih držav Amerike na svetovno trgovino se večina sprašuje, ali Donald Trump misli resno? Njegovi svetovalci poudarjajo, da ne gre za pogajalsko taktiko, ampak premišljeno politiko ameriške administracije. Trump menda resnično verjame, da bodo nove carine pomagale ameriškemu gospodarstvu. Večina ekonomistov se tudi v ZDA drži za glavo in upa, da gre kratkoročno "pumpanje" ega aktualnega predsednika, ki meni, da lahko počne kar hoče, po fiasku pri "enodnevnem" urejanju miru v Ukrajini pa potrebuje novo igračko, s katero zapolnjuje medije.

četrtek, 3. april

Ob začetku nore globalne trgovinske vojne je ameriški predsednik Donald Trump potarnal, da Japonci, Korejci in Japonci nočejo njegovega genetsko spremenjenega riža. In žal to ni bila šala. (Vir: CNN)

sreda, 2. april

Pred dnevi smo lahko na tem portalu prebrali predlog možne davčne reforme s strani davčnega strokovnjaka Ivana Simiča. Kot je napisal, bi predlagane spremembe pozitivno vplivale na gospodarsko klimo in povrnile zaupanje vlagateljev v stabilno davčno in poslovno okolje v Sloveniji. Vsake spremembe davčne zakonodaje imajo seveda pozitivne in negativne učinke. Če Simičev predlog gledamo kot celoto, je to vsekakor ena od zanimivih alternativnih možnosti. Pri tem bi vseeno izpostavil eno od značilnosti njegovega predloga: ni podatkov, kako konkretno bi takšne spremembe vplivale na neto prejemke zaposlenih, niti kakšen bi bil njihov vpliv na naše javne finance. Slednje pa je vsekakor ključen element kakršnihkoli sprememb Namen mojega pripevka je zato prikazati nekaj konkretnih učinkov predlaganih sprememb na finance ljudi, podjetij ter države.
Slika članka
“Problem je, ker mi nimamo nobenih pravnih postopkov za otroke mlajše od 14 let. Ti lahko grozijo, izsiljujejo, pridejo z nožem v šolo… pa se ne bo nič pravnega zgodilo.”
Pravni strokovnjak Miha Šepec je izpostavil ključni problem pri obravnavi nasilja pri otrocih. Institucije se izgovarjajo ena na drugo, nasilja pa je vedno več, žal večinoma nevidnega, neprijavljenega. Tudi staršev, ki očitno zanemarjajo svojo vlogo pri vzgoji, nihče ne vpraša po “zdravju”. Politika pa le ideloško filozofira in upa, da se kaj hujšega v Sloveniji […]

torek, 1. april

Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek pravi, da glede zastojev na cestah jutri ne bo nič bolje. Očitno je pozabila, tudi, da je bila leta 2013 in 2014 predsednica vlade, v letih 2018, 2019, 2020 pa tudi že infrastrukturna ministrica. sedaj pa sama sebe sprašuje, zakaj ni začela nujnih investicij. (Vir: MMC)
Na 1. april, ko se tudi nekateri glavni mediji pridružujejo izumljanju bedastih novic, čeprav to ni potrebno, ker to zavedno ali nezavedno počnejo vsak dan, je za glavno prvoaprilsko šalo poskrbel Nacionalni preiskovalni urad (NPU). V žaru predvolilne borbe za zaščito lika in dela predsednika vlade Roberta Goloba ter finančnega ministra je prijatelj premierja, sicer direktor NPU, pričakovano neodvisno in strokovno ugotovil, da za podpis škodljive pogodbe o nakupu podrtije Litijske 51 ni odgovorna nekdanja ministrica, ki je pogodbo s klavzulo kupljeno-videno podpisala brez ogleda stavbe in ob jasnih sporočilih sodstva, da je stavba popolnoma neprimerna in neuporabna.