Vir: National Geographic

četrtek, 3. april

Predstavljamo vam nov projekt, s katerim National Geographic izreka priznanje izjemnim posameznikom, ki si prizadevajo spreminjati svet na bolje. Spoznajte 33 vizionarjev, ustvarjalcev, zvezdnikov in pustolovcev, ki iščejo rešitve za najbolj žgoče težave, s katerimi se spoprijema naš planet.
V podnebnih modelih Kongovska kotlina desetletja ni bila upoštevana. Nova skupina raziskovalcev, ki so odraščali v Srednji Afriki, zdaj odpravlja to pomanjkljivost. Njihova odkritja korenito spreminjajo naše razumevanje, kako je mogoče zavarovati planet.
Jesetri, starodavne ribe, so več kot 160 milijonov let uspešno kljubovali vsem nevarnostim – dokler jih niso ljudje prignali na rob izumrtja. Predstavljamo vam poskuse, kako zavarovati te žive fosile.
Ko se je avstro-ogrski mornariški častnik Ivan Skušek ml. iz vojnega ujetništva na Kitajskem z ženo Japonko vrnil v Ljubljano, je v 75 velikih zabojih s seboj pripeljal bogato zbirko vzhodnoazijskih predmetov.
Nova spoznanja o tem, zakaj škorci potujejo v osupljivih, spreminjajočih se jatah neverjetnih oblik.

torek, 1. april

ponedeljek, 3. marec

V zgodovinskih opisih znamenitih nordijskih bojevnikov so stoletja prevladovali moški in zgodbe o njihovih sijajnih bojnih junaštvih. A nedavne raziskave kažejo, da so se v bojih odlikovale tudi nekatere Vikinginje in da so bile zunaj bojišč prav tako vplivne.
Skriti objekti, ki so nekoč burili domišljijo Jugoslovanov, so danes večinoma javno dostopni.
Čredi z bogato zgodovino je pod skrbništvom staroselcev zagotovljena varnejša prihodnost.
Na robu amazonskega deževnega gozda leži Cerrado, drugi največji brazilski ekosistem, ki je manj znan in manj zavarovan, poleg tega pa se hitro spreminja.
Mojstri z nadgrajevanjem starodavnega kamnoseškega znanja obnavljajo groteskne kipe na yorški stolnici.

četrtek, 13. februar

Osupljiva odkritja in občuten napredek pri analizi DNK na novo osvetljujejo zgodovino človeške vrste. Poleg tega omogočajo spremembo pogleda na skrivnostne “druge ljudi”, ki so jih srečevali naši predniki, ko so se razširili po Evropi in Aziji.
S fašenkom so v Markovcih in okoliških vaseh uvedli novo obliko pustne prireditve s sprevodom, nastopi na kmečkih dvoriščih in stojnicami s pustnimi dobrotami za vse pred hišami.
Potem ko so na dnu Sredozemskega morja pred obalo severne Korzike odkrili na stotine srhljivo popolnih krogov, so se pojavile številne teorije o njihovem nastanku. Štiri leta podvodnih raziskav so razkrila izgubljeni svet.
Na vrhuncu hladne vojne so Američani pod arktičnim ledom zgradili jedrsko oporišče. Kaj se je dogajalo v njem?
Drobcena rdeča gozdna mravlja je prava gozdna junakinja in morda tudi največja družbena aktivistka v gozdu.