Vir: National Geographic

sreda, 2. julij

Od smrdljivih medarskih jazbecev do ostrookih jastrebov – četudi je nad njimi navdušen le malokdo, v naravi igrajo ključno vlogo.
Nomadski afriški pastirji se kljub spreminjajočemu se svetu trdno oklepajo starodavnih tradicij.
Življenjski slog skupnosti v odročnem kotičku Romunije bi lahko bil zgled kakovostnejšega bivanja.
Nizozemska naselbina Novi Amsterdam, iz katere se je pozneje razvil New York, je bila ustanovljena pred 400 leti. Takrat so v njej govorili približno30 evropskih in staroselskih jezikov. Danes se v New Yorku govori več kot 700 jezikov, kar je več kot 10 odstotkov od skoraj 7000 jezikov na svetu; to pomeni, da je v […]
Se Slovenci dovolj zavedamo pomena (sladko)vodnega bogastva, sredi katerega živimo?

ponedeljek, 2. junij

Znanstveniki in kirurgi po vsem svetu si že desetletja prizadevajo rešiti težave zaradi pomanjkanja organov za presaditve. Z napredkom v genetiki in medicini se domače živali spreminjajo v potencialne darovalce, to pa zbuja upanje številnim bolnikom.
V puščavah po svetu so se ljudje stoletja zanašali na oskrbo z vodo iz namakalnih sistemov, a ti zdaj propadajo. Skupnost v južnem Maroku poskuša svojo oazo zavarovati s povezovanjem stare in nove tehnologije.
Znanstveniki, ki se v času podnebnih sprememb zavedajo možnosti grozečih megapožarov, računajo na nepričakovanega zaveznika v boju z ognjem.
Indonezijska modna znamka se je odločila za trajnostno modo in pri izdelavi oblačil uporablja tradicionalne metode.
Narodna galerija je pripravila obsežno razstavo baročne umetnosti v Sloveniji. Kako so pri pripravah sodelovali strokovnjaki iz ozadja, konservatorji - restavratorji.

ponedeljek, 28. april

Pingvini preživijo tudi na nekaterih območjih, kjer so razmere najbolj negostoljubne na planetu. Raziskovalci pravijo, da se od teh neverjetnih ptic lahko veliko naučimo o vztrajanju v nenehno spreminjajočem se svetu.
Hetiti so se bojevali z Egipčani in izropali Babilon. Gradili so kompleksna mesta. Nato je zgodovina za več tisoč let pozabila nanje. A z novimi odkritji je legenda o pozabljeni velesili oživela.
Kanujsko pot po Severnem gozdu, ki poteka med hribovjem Adirondack in severnim delom zvezne države Maine, so staroselci uporabljali več tisoč let, zdaj privablja novo generacijo veslačev.
Strokovnjakom je uspelo ustvariti zelo podroben “digitalni dvojnik” slovitega Titanika. Pri tem so uporabili daljinsko vodena robota z romantičnima imenoma Romeo in Julija, ki so ju poslali do razbitin.
Andrej Žigon je bil enkratna in neponovljiva osebnost. Vrtinec osebnih stisk je usmeril v izjemen ustvarjalni tok misli, besed in podob in nam zapustil neprecenljiv dokument nekega obdobja.