Vir: Monitor

ponedeljek, 28. april

Slika članka
Akademsko gostovanje
Študentje, profesorji in raziskovalci, pogosto pa tudi šolarji, dijaki in učitelji imajo v praktično katerikoli razviti državi brezplačen dostop do interneta. Poiskati morajo le brezžično omrežje z imenom Eduroam, ki jim bo od Južne Amerike do Avstralije in povsod vmes omogočilo internetno povezljivost. Zamisel je bila rojena v Evropi pred dvema desetletjema.
Slika članka
40. obletnica računalnika Triglav
Najnaprednejši znanstveni mikroračunalnik, sad domačega razvoja, praznuje častitljiv jubilej – Triglav Iskre Delte je star 40 let!
Slika članka
Namizna igra, ki jo je razvozlala šele umetna inteligenca
V 70-ih letih so v grobu na grobišču iz bronaste dobe v Šahri Sohteju v Iranu izkopali osupljiv predmet, ki je ležal poleg človeške lobanje: odkrili so najstarejšo popolno namizno igro, staro okrog štiri tisočletja in pol. Sestavljali so jo plošča z 20 okroglimi polji, izrezljanimi v obliki kačjega svitka, štiri kocke in 27 geometrijskih figur.
Slika članka
Singapur, tehnološki otok
O Singapurju kroži precej mitov in legend, ki pa imajo nemalo podlage v resničnosti. Mestna državica v jugovzhodni Aziji, eden štirih azijskih tigrov iz 90. let, ima resnično drakonske zakone o smetenju in mamilih, a je daleč od futurističnega paradiža ali distopije. To pot nas je zanimalo predvsem, ali je res tehnološko čudo sveta. Za mesec dni smo šli v Singapur.
T-2, eden ključnih ponudnikov televizijskih paketov pri nas, uvaja oglase, ki se jih ne bo dalo več preskakovati. Razlog za preplah ali celo upor?
Slika članka
Videoposnetki po naročilu
Preizkusili smo novo orodje za generativno ustvarjanje videoposnetkov z umetno inteligenco, ki ga je izdal OpenAI. Po velikem uspehu ChatGPT in pred tem DALL-E so bila pričakovanja do Sore velika. V veliki meri jih je izpolnila, a kot ostala orodja tudi ta zahteva dobršno mero znanja in prakse.
Slika članka
Naš ozbor na Androidu
Ceno Browser Spletno brskanje vsak z vsakim (angl. peer to peer) omogoča dostop do spleta tudi ob blokadah in izpadih omrežja.
Slika članka
Kariera v IT
Predstavljamo življenjske zgodbe izkušenih »ajtijecev« in strokovnjakov s področja računalništva.
Slika članka
Osebni mikroračunalniki
Mikroračunalniki IBM PC so stanje prevetrili še bolj temeljito kot hišni mikroračunalniki pred njimi. Njihove zmogljivosti so lahko zadovoljile precej širši krog poslovnih, zasebnih in celo zahtevnejših profesionalnih uporabnikov. Prve naprave te vrste so k nam uvozili leta 1985, kmalu za tem pa so naprave združljive s peceji ponudili tudi domači proizvajalci.
Slika članka
Pol stoletja »mikromehkih« iz Redmonda
Vam imena Okna, Sponka, X škatla, Pisarna, simulator letenja, Encarta in MS-DOS zvenijo znano? Prepričani smo, da jih vsak izmed nas povezuje z ameriškim tehnološkim velikanom, ki je v preteklih dneh praznoval pol stoletja svojega obstoja. In kot slavljencu pritiče, smo tudi pri Monitorju na plan potegnili največje dosežke, polome in pogrome, ki se jih ob častitljivi obletnici z nostalgijo v srcu spominjamo.
Slika članka
Ko v računalniku ni prostora
Izločitev grafične kartice iz ohišja računalnika omogoča deljeno uporabo z vsemi domačimi računalniki. Hkrati lahko tudi do desetkrat pohitrijo izris grafike 3D.
Slika članka
Veliki proti malim
Fotoaparati v zadnjem času bolj kot ne kapljajo, ker so jih večinoma nadomestili telefoni, zato se včasih – kljub kar nekaj skupnim točkam – zatečemo k na prvi pogled neprimerljivemu. Tokrat so na sporedu telefona Xiaomi 15 in 15 Ultra proti Fujifilmu GFX100RF – telefon z največjim tipalom proti kompaktnemu fotoaparatu z največjim tipalom.
Slika članka
Romantična zveza s ... ChatGPT
Vse bolj se nam svita, kako klepetalni roboti vplivajo na nas – marsičesa pa kljub vsemu še ne bomo tako kmalu izvedeli.
V svetu, ki diha v ritmu električnih impulzov, so podatkovni centri postali svetišča sodobne družbe. V njih ni molitev, temveč transakcije. Ni poslikanih stekel, temveč svetlobni podpis notranjosti krojijo LED-sijalke. V njih se ne časti bogov, temveč informacije. In kljub tej navidezni veličini, kljub milijardam (podatkov in evrov), ki tečejo skozi njihove optične žile, nekaj »ne štima«.
Slika članka
Operacijski sistem na žaru
Pred dobrima dvema desetletjema je Microsoft začel razvijati izdelek, ki je zaznamoval eno najpomembnejših in najbolj kontroverznih obdobij v zgodovini računalniške industrije – operacijski sistem Windows Longhorn, kasneje znan kot Windows Vista. Sprva je bil zamišljen kot manjša nadgradnja zelo priljubljenega sistema Windows XP, nato pa je Longhorn hitro prerasel v velik...
Microsoft, ključno podjetje tehnološke revolucije, praznuje 50-letnico obstoja. Videti je, da je korporativna logika razvoja programskih izdelkov vendarle zmagala. Ali pač ne?
Slika članka
Oglas proti piratstvu uporabljal ukradeno pisavo
Protipiratska kampanja You Wouldn't Steal a Car, ki jo je sredi 2000-ih vodilo Združenje filmske industrije Amerike (MPAA), naj bi sama kršila avtorske pravice, ki jih je skušala zaščititi.
Slika članka
Razerjeva prva vertikalna miška
Razer je predstavil dve novi miški: Pro Click V2 in Pro Click V2 Vertical Edition , pri čemer gre pri slednji za prvo vertikalno miško te blagovne znamke.
Slika članka
4chan je nazaj
Skoraj dva tedna po vdoru in onesposobitvi se je spletna stran 4chan uspela vrniti na splet. Sprva so objavili zgolj kratko sporočilo z vsebino Testing testing 123 123 , kasneje pa so v daljši objavi pojasnili potek vdora in posledice.
Slika članka
Apple bo selil proizvodnjo iPhonov iz Kitajske v Indijo
Karkoli si že mislimo o Trumpovih carinah, ki so sicer v veliki meri odložene, razen za Kitajsko, so povzročile dejanske premike. Apple je napovedal, da bo bistveno pospešil svoje načrte za selitev proizvodnje iPhonov iz Kitajske v Indijo. Že konec prihodnjega leta bo vsa proizvodnja za ZDA potekala v Indiji.